Jetësimi i platformës kombëtare, bashkimi, integrimi - çështje më jetike për shqiptarët... - Bota Sot
Jetësimi i platformës kombëtare, bashkimi, integrimi - çështje më jetike për shqiptarët...

Shkupi

Jetësimi i platformës kombëtare, bashkimi, integrimi - çështje më jetike për shqiptarët...

Nga: Hasan Hasanramaj Më: 22 tetor 2018 Në ora: 11:37
Delegatët nga Kosova duke hy në hotelin “Aleksandër Pallac” në Shkup

Me iniciativën e Këshillit Organizativ Kongresi i Tretë të Lidhjes shqiptare në Bote u mbajte dje në salla e e hotelit “Aleksandër Palas” në Shkup në prani  e delegatet nga të gjitha shtet të botës shqiptare, ato të trojeve shqiptare, evropiane, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Australia e largët dhe  shume vende te tjera të botës. Pas antonimit të himnit kombëtare dhe përshëndetjes të mysafireve para të pranishmeve më një fjalën përshëndetëse u paraqit kryetari i deritanishëm i Këshillit Organizativ të Lidhjes Shqiptare në  botë Simon  Kushnini  i cili  u angazhua rreth platformën  kombëtare të Lidhjes shqiptare në botë, integrimin ndër shqiptarë, bashkimin e shqiptarëve, angazhimin e tyre kudo që janë në botë, jetësimin e platformës kombëtare dhe të shumë heshtjeve të tjera me të cilat në momentin e tanishëm kudo që jemi ne shqiptaret në boto u ballafaquam  që nga  kongresi i dytë e  deri me tani në kongresit e tretë i ciu u mbajte në Shkup. Unë në vazhdim tha të fjalës së tij Kushnini në mes tjerash ju tha  të gjithë ju që jeni sot të pranishëm këtu në kongresin e tretë jeni kryetar dhe struktura udhëheqëse të gjithë së bashku kudo në shtetet e botës duhet jemi të pranishëm ne realizimin e detyrave tona dhe shumë ?eshtje tjera të cilat i kemi përpara si Lidhje e shqiptareve në botë. Në punën e Kongresit e tretë që u mbajte në Shkup ishin të  pranishëm Enver Hoxha, zëvendës  kryeministër në Qeverinë e Kosovës, shqiptarja në parlamentit kroat Emine  Perlaska dhe shumë të  tjerë.

Në këtë kongres u ndanë mirënjohje për figurat me aktive të Lidhjes Shqiptarëve në botë. Kongresi gjithashtu e zgjodhi këshillin organizativ  të Kongresit dhe kryetarin e Lidhjes shqiptare në botë  dhe u zhvillua aktivitetet të tjera. Lexues të nderuara të gazetës sonë gjerësisht do tu njoftojmë nëpër mjete një reportazh në ditët e ardhshme të përcjell me tekst dhe foto kushtua  Kongresist të tretë të Lidhjes shqiptare në boto i cili u mbajte në Shkup.

Image
Pamje nga salla ku mbajt Kongresi i Tretë i Lidhjes shqiptare në botë
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...