Qindra të rinj ikin nga Shqipëria në dy ditët e fundit

Shqipëria

Qindra të rinj ikin nga Shqipëria në dy ditët e fundit

Më: 2 maj 2021 Në ora: 13:45
Foto ilustrim

Ashtu sikurse ishte thënë që nëse mban prapë pushtetin Rilindja e Ramës, dyndja drejt BE, do të jetë si në kohët biblike, pra rinia do ikë nga Shqipëria.

Shpresa e fundit se mund të kishte një fije dritë për të rinjtë që të shikonin një shpresë për punësim apo jetë me të mirë u venit me 25 prill. Pushtetin e mbajti Rilindja me format e saj djallëzore, duke blerë dhjetra mijëra vota si në “pazarin e Milotit”.

Tashmë kanë filluar të ikin edhe të rinjtë e fundit nga vendi. Ditën e premte dhe të shtunë qindra të rinjë me valixhe me rrobat e fundit nga Shqipëria po iknin nga Rinasi, nga porti Durrësit dhe Vlorës.

Drejt vendeve të BE, dikush që kishte siguruar vizë për në Kanada.

Sot nga pika e Muriqanit në veri të vendit radha me makina ishte me kilometra.

Korrespodenti për Shkodrën Marin Marku njofton se te pika e kontrollit policia kufitare pyet se ku po shkojnë pasagjerët në makina apo autobuzë. Shumica përgjigjen: Pa kthim, drejt Europës! Nuk kthehemi më! Nuk ka ma shpresë në Shqipëri!

Shumica po shkonin drejt Gjermanisë për punë. Por shumë prej tyre synoni të arrinin në Suedi e Norvegji.

Dhe të vjen keq kur shikon qindra të rinjë e të reja me lot në sy duke u ndarë me prinderit e tyre të moshuar apo edhe të moshës së mesme.

Lot në Muriqan dhe në Rinas kishte këto tre ditë. Tek shikoje se si nuk shqiteshin nga duart e prindërve duke qarë vajza të reja pardje dhe dje në Rirnas, të dridhej shpirti.

Duke u përqafuar vajza me nënën dhe babain; djali me prindërit; kudo lot dhe mallengjim.

Po ikin me vrap nga Shqipëria.

Dikur kishte një “lendina e lotëve” nga Jugu, ndërsa sot “lendinë lotësh” krejt Shqipëria.

Fatkeqsi e madhe kombëtare se si po na ikën rinia nga vendi për fajin e politikës dhe keqqeverisjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat