Majlinda Bregu jep lajmin e mirë

Shqipëria

Majlinda Bregu jep lajmin e mirë

Më: 24 qershor 2021 Në ora: 14:24
Majlinda Bregu

“Barometri Ballkanik,i shtati me radhë, tregon pasigurinë njerëzore si nje nga shqetësimet kryesore por ka edhe disa lajme të mira që janë vetëdija për përfitimet e bashkëpunimit rajonal.

Për 49% të qytetarëve të Ballkanit Perëndimor, papunësia është problemi më i madh, ashtu si edhe për të rinjtë, ndërsa 46% janë më të shqetësuar për situatën ekonomike. Pandemia zhvendosi mendimet dhe ndikoi në realitetet. Njerëzit janë më ngurrues per t’u larguar për te punuar jashtë vendit – 37% e qytetarëve do ta bënin atë – një trend ulës në krahasim me vitin e kaluar, “tha Majlinda Bregu, Sekretare e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC), në Barometrin Ballkanik (BB2021) prezantim ne Tirane sot.

“Siç e kemi parashikuar vitin e kaluar, një fqinj në nevojë është një fqinj me të vërtetë. Qytetarët e BB kanë rritur mbështetjen e tyre për bashkëpunimin rajonal dhe BE. Barometri Ballkanik regjistron vazhdimin e mbështetjes në rritje për bashkëpunimin rajonal me 77% të qytetarëve, ndërsa 69% e bizneseve e shohin cilësinë e bashkëpunimit rajonal si të rëndësishëm për biznesin e tyre. Në të njëjtën mënyrë, mbështetja për integrimin dhe pranimin në BE është rritur ndjeshëm gjatë vitit pandemik, megjithë ngadalësimin e procesit të zgjerimit. 62% e të anketuarve e shohin anëtarësimin në BE si një gjë të mirë, ashtu si 66% të bizneseve. Shumica dërrmuese e qytetarëve të Ballkanit Perëndimor – 73% e perceptojnë BE-në si bllokun më të preferuar për të tregtuar, ndërsa Bashkimi kryeson vendin e parë si më i mbështetës në përpjekjet anti-pandemike nga 43% e të anketuarve përmes ndihmës mjekësore dhe financiare – shumë më përpara se Kina – 14%, Turqia – 9% ose Rusia – 7% “shtoi Bregu.

Zëvendës Shefi i Njësisë për Bashkëpunimin dhe Programet Rajonale të Ballkanit Perëndimor në Komisionin Evropian (DG NEAR) Alessandra Viezzer bashkohet me Sekretaren e Përgjithshme të RCC Znj Bregu në hapjen e veprimtarisë, duke treguar rëndësinë e këtij studimi për Ballkanin Perëndimor.

Prezantimi përfundoi me panelin e diskutimit të moderuar nga Tim Judah, Gazetar dhe autor / Korrespondent i Ballkanit për Economist me panelistë: Majlinda Bregu, Sekretari i Përgjithshëm i RCC, Jim O’Brien, Këshilltar i Lartë në Këshillin e Atlantikut të Nismës për Evropën e Ardhshme, Vessela Tcherneva, Zëvendës Drejtor / Shef i zyrës së Sofjes në Këshillin Evropian për Marrëdhëniet e Jashtme, Corina Stratulat, Shefe e Programit / Analist i Lartë i Politikave në Qendrën e Politikave Evropiane, Branimir Jovanovic, Ekonomist në Institutin e Marrëdhënieve Ndërkombëtare të Vjenës dhe Gentian Elezi, Konsulent i RCC për botimin e Ballkanit Barometer 2021 nga botimi Qendra Shqiptare për Konkurrencën dhe Tregtinë Ndërkombëtare (ACIT); duke folur për përparësitë kryesore për një Ballkan të Perëndimit të lulëzuar.

“Bizneset e Ballkanit Perëndimor vërejnë se ata padyshim do të përfitojnë nga udhëtimi nëpër rajon me karta identiteti – një marrëveshje që negociohet si pjesë e agjendës së Tregut të Përbashkët Rajonal. 61% e të anketuarve mbështesin këtë iniciativë, pasi udhëtimi midis disa prej ekonomive të rajonit po përballet me pengesa të mëtejshme. Marrëveshja Rajonale e Roaming ka ndihmuar gati gjysmën e të anketuarve për të kursyer para në kostot e telefonit (48%). Kjo jep një stimul pozitiv në prag të një ngjarje të rëndësishme të 1 korrikut – kur tarifat e roamingut do të reduktohen në zero brenda rajonit, “tha zonja Bregu duke përfunduar aktivitetin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat