Të zhdukurit në diktaturë/ Autoriteti i Dosjeve zgjedh përvojën polake për kërkimin e eshtrave

Shqipëria

Të zhdukurit në diktaturë/ Autoriteti i Dosjeve zgjedh përvojën polake për kërkimin e eshtrave

Më: 19 tetor 2021 Në ora: 22:46
Foto ilustrim

30 vite pas rënies së regjimit komunist shteti shqiptar nuk ka mundur dhe as ka pasur përpjekje vërtetë serioze për dënimin e krimeve të diktaturës. Askush nga drejtuesit e nomenklaturës, nuk shkoi para drejtësisë për krime kundër njerëzimit. Ish të burgosurve dhe ish të internuarve e shkuara ju ble me këste parash dëmshpërblimi, si për të mbyllur një kapitull për cilin u hesht. Përkundër rastit shqiptar, Polonia përbën ndoshta shembullin më të mirë të drejtësisë mbi të shkuarën. Dallimi mes dy vendeve vihet re së pari në terma: nëse për ata të dënuarit e të vrarët janë heronj që kërkuan lirinë, për ne janë vetëm viktima.

Autoriteti i Dosjeve ka organizuar një vizitë studimore, në Institutin Kombëtar të Kujtesës në Poloni, që bashkon dokumentacionin, drejtësinë dhe kërkimin e të zhdukurve. Fokusi ishte marrja e përvojës për kërkimin e eshtrave të viktimave të Komunizmit dhe përkujtimin e tyre. Pjesë e delegacionit ishin deputetë të kuvendit të Shqipërisë, si Oriola Pampuri dhe Klevis Xhoxhi, përfaqësues nga Prokuroria e Përgjithshme, Anila Leka, policia e shtetit, Instituti i Mjekësisë Ligjore, Admir Sinamati, pranë Ministrisë së drejtësisë dhe media.

Në prag të daljes së një Vendimi të Këshillit të Ministrave, që do të koordinojë punën e rolin e institucioneve qendrore dhe lokale për kërkimin e të zhdukurve në vendin tonë, grupi i punës, ndoqi përvojën 20 vjeçare, ku në ndryshim nga ne, instituti polak IPN, ka brenda strukturës së tij, prokurorë që urdhërojnë zhvarrimet, marrin në pyetje dëshmitarët, arkeologë e antropologë dhe një bazë të dhënash, të gjitha në një institucion. Ndonëse polakët kanë ndjekur edhe persekutorët, qëllimi është që shteti shqiptar e vë Autoritetin e Dosjeve, në rol koordinues në bashkëpunimin mes të dhënave të dosjeve, të dhënave të familjareve, veprimeve të policisë, prokurorisë dhe më tej të mjekësisë ligjore. Pritet që VKM-ja t’u japë të drejtë viktimave për një varr dhe familjarëve për nderimin e të humburve, ndërsa shtetit, dinjitetit e të respektuarit të heronjve që i cilësoi viktima.

Bashkimi Europian dhe prezenca e OSBE në Shqipëri po mbështesin avancimin e agjendës në kërkim të të zhdukurve bazuar edhe në marrëveshjen e ICMP (Komisioni Ndërkombëtar për të zhdukurit në forcë) me shtetin shqiptar.

Rasti i bankierit italian Giuseppe Terrusi është më flagranti, ku ndonëse i biri ka 30 vite që takon ministra e kryeministra shqiptarë, ende nuk ka mundur të marrë eshtrat e të atit që mendohet se prehen pranë burgut të Burrelit. Në Shqipëri ka 70 zona të raportuara me vendndodhje varresh që ende s’janë gërmuar ndërsa mendohet se ka rreth 6 mijë të zhdukur, të vdekur në burgje ose të ekzekutuar në Shqipëri në diktaturë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat