Krifca: Investim tek fermerët, do rrisim eksportet

Shqipëria

Krifca: Investim tek fermerët, do rrisim eksportet

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 18:37
Frida Krifca

Ministrja e Bujqësisë Frida Krifca, ka bërë me dije  buxheti i vitit 2022, i miratuar nga qeveria do të mbështesë fermerët shqiptarë.

Në një deklaratë për mediat ajo tha se një nga objektivat për vitin e ardhshëm është edhe fermerin rritja e eksporteve.

Po ashtu ajo thotë se investime do bëhen në flotën e peshkimi, në teknologjinë e sistemit bujqësor dhe në atë të sigurisë ushqimore.

Frida Krifca: "Do të mbështetet fermerët, peshkatarët, anijet dhe flota e peshkatarëve për një zotim që kemi mbajtur dhe objektivi i eksporteve. Eksportet janë rritur me 14%. Do të injektojmë financim aty ku produktiviteti është i madh. Buxhet do të ketë për sigurinë ushqimore. Do të investojmë në teknologjinë e institucioneve përgjegjëse për sigurinë ushqimore".

Do të mbështetin turizmin rural si një motor zhvillimi. Do të rinovohet flota e peshkatarëve. Investimi do të shkojë direkt tek fermerët. Në javët në vijim do të japim detajet se si do të bëhet ky investim.  Do të shtojmë vlerën  e produktit në Shqipëri. Investime do të shkojnë edhe për dixhitalizimin e sistemit në bujqësi. Është një buxhet i menduar mirë për të zgjidhur problematikat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat