Varianti “Omicron”, Silva Bino: Simptomat dhe rreziku që kanoset

Shqipëria

Varianti “Omicron”, Silva Bino: Simptomat dhe rreziku që kanoset

Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 22:14
Silva Bino

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë në ISHP, Silva Bino gjatë një emisioni televiziv foli për variantin e ri të koronavirusit, Omicron.

Bino thekson se rreziku nga varianti Omicron është i lartë, duke shtuar se simptomat e këtij varianti janë të njëjta si të Covidit.

“Rreziku nga varianti Omicron është i lartë. Simptomat janë të njëjta me të Covidit. Ne jemi të riskuar nga të gjitha variantet e reja, pavarësisht se është konstatuar në Afrikën e Jugut. Edhe pse është në Afrikë të Jugut, në Izrael, Portugali, Itali, virusi qarkullon e kësisoj duhet të jemi vigjilentë.

Afrika e Jugut u tregua vend transparent, ku të dhënat për variantin Omicron u dhanë menjëherë në instanca ndërkombëtare. Omicron humb genin S. Ndalimi i udhëtimeve është masë, për të vëzhguar se çfarë ka ndodhur. Ky virus nuk shkakton simptoma të rënda. Omicron është shumë i transmetueshëm”, deklaroi Bino.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat