Ndotja e Elbasanit/ Përveç ajrit, dhe toka me pasoja nga industria e rëndë

Shqipëria

Ndotja e Elbasanit/ Përveç ajrit, dhe toka me pasoja nga industria e rëndë

Më: 13 shkurt 2022 Në ora: 20:12
Elbasan

Teksa për ndotjen e ajrit në zonën e ish-kombinatit metalurgjik është folur shume, ndotja e tokës po merr çdo ditë jetë njerëzish.

Studimet tregojnë se ndotja e tokës me metale të rënda është disa fish më e lartë se norma e lejuar, kjo si pasoje e ndotjes aktuale, por edhe asaj të trashëguar nga sistemi i kaluar.

Ndërsa, nëse flasim për ndotjen e tokës në fshatin Balëz, ku ka funksionuar për shume vite fabrika e çimentos, rezultojmë vendi i dytë ne bote pas Meksikës. Pasojat në shëndet janë të parikuperueshme.

Ndotja e tokës por edhe e ujit të lumit Shkumbin prek rreth gjysmë milionë banorë, duke nisur nga prodhimet bujqësore, ato blegtorale apo prodhimet e lumit.

Zgjidhja e kësaj situate nuk është e pamundur. Por asnjëherë, asnjë institucion nuk ka pasur fokus të tij mbrojtjen e jetës së njerëzve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat