Tradita e mundjes mbledhë qindra persona në Gollobordë, 26-vjeçari merr dashin e fituesit

Shqipëria

Tradita e mundjes mbledhë qindra persona në Gollobordë, 26-vjeçari merr dashin e fituesit

Më: 20 maj 2022 Në ora: 18:36
Pamje nga vendi i ngjarjes

Mundja cilësohet sport burrëror.

Laureta Rama e ka thyer këtë tabu në Shqipëri.

“Kështu që unë e kam thyer këtë tabu pasi jam femra e parë që i kam dal për zot këtij sporti burrëror, dhe më vjen shumë keq që gjithçka mbaroi këtu.”

Kupa tradicionale e mundjes së lirë mblodhi në Gollobordë qindra persona, mes të cilëve edhe profesionistë.

25 çifte mundësish, mes të cilëve edhe nga Kosova e Maqedonia e Veriut matën forcat në fshatit Ostren.

Fitues u shpall Arjan Dani, 26 vjeç, i cili përveç kupës mori edhe dashin që i takon sipas traditës.

“ I bëj thirrje rinisë ta vazhdojnë sportin e mundjes sepse të mban të fortë gjithmonë”

Bashkia e Bulqizës e mbështet me synim promovimin e zonës.

‘Që në fillimin punës tonë jemi përpjekur dhe u kemi qëndruar pranë mundësve si dhe me sponsorizimin e aktiviteteve të ndryshme.”

Kupa e mundjes së lirë në Gollobordë ka si qëllim të bëjë bashkë njerëzit që veç miqësisë shijojnë gatimet e bukuritë e zonës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat