Gara për kreun e PD-së/ Berisha takim me demokratët në Vlorë, akuza qeverisë: E kthyen vendin në narkoshtet!

Shqipëria

Gara për kreun e PD-së/ Berisha takim me demokratët në Vlorë, akuza qeverisë: E kthyen vendin në narkoshtet!

Më: 20 maj 2022 Në ora: 19:48
Sali Berisha

Kur na ndajnë vetëm dy ditë nga zgjedhjet për kreun e PD-së, ish-kryeministri Sali Berisha vijon me turin e takimeve elektorale.

Berisha është ndalur sot në qytetin e Vlorës, ku po zhvillon një takim me mbështetësit e tij në këtë zonë.

Në fjalën e tij, Berisha sulmoi qeverinë duke u shprehur se ajo e përdori mandatin e parë për të shndërruar vendin në një narkoshtet, ndërsa në mandatin e dytë, për të shkatërruar opozitën.

“Shpëtuat pluralizmin politik në Shqipëri, demokracinë në këtë vend dhe të ardhmen. Ky udhëtim i juaj, ishte më i pazakonti në historinë e Europës, por edhe i vështirë, me pengesa serioze të mëdha. Në këtë udhëtim u përballëm me një qeveri e cila nëse në mandatin e parë e përdori për të zëvendësuar shtetin ligjor me qeverinë e narkoshtetit, mandatin e dytë e përdori për të krijuar pseudoopozitën.

Por, në këtë përpjekje të qeverisë, të segmenteve kriminale, demokratët u përballën me presione të pandershme, me ndërhyrje brutale të mafies së George Soros. Kjo mafie, mendonte dhe besonte se mund t;i caktonte PD-së fatin e saj. Pavarësisht nga këto presione, ju u ngritët, u ngritët sepse idealet tuaja ishin, kishin mbetur të paprekura.

Ju edhe më 25 prill, votuat masivisht për PD-në, 620 mijë shqiptarë i votuan kësaj partie, duke e mbajtur në këmbë si forcën e dytë më të madhe politike. Në këtë rrugë, demokratët erdhën si misionarë, kaluan çdo vështirësi dhe i dhuruan vendit përsëri opozitën e vërtetë” – tha Berisha.

Më herët, Berisha vendosi një kurore me lule në monumentin e Hasan Prishtinës në qytetin bregdetar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat