Fluks në urgjencën e Elbasanit nga vapa/ Mjekët këshillojnë që të shmanget qëndrimi në diell

Shqipëria

Fluks në urgjencën e Elbasanit nga vapa/ Mjekët këshillojnë që të shmanget qëndrimi në diell

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 15:27
Foto ilustrim

Rreth 120 persona paraqiten çdo ditë në urgjencën e spitalit rajonal të Elbasanit për të kërkuar ndihmë mjekësore për problemet të ndryshme.

Mjekët e urgjencës tregojnë se shqetësimet kryesore të qytetarëve lidhen me komplikacionet e shkaktuara nga temperaturat e larta.

Mjeku Halit Hasa nënvizon se shumë nga personat që paraqiten në urgjence për ndihme janë të prekur edhe nga Covid-19.

Për shkak të rikthimit të rasteve me koronavirus, mjeku apelon qytetarët që në rastet kur nuk kanë shqetësime serioze të konsultohen fillimisht me mjekun e familjes e më pas të paraqiten në urgjence.

Edhe muaji gusht pritet të mbyllet me temperatura të larta ndaj mjekët këshillojnë që të qëndrohet në ambiente të freskëta,të konsumohet ujë e lëngje e po ashtu edhe ushqime të shëndetshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat