Rriten pagat nga 1 tetori, kategoritë që përfitojnë

Shqipëria

Rriten pagat nga 1 tetori, kategoritë që përfitojnë

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 17:28
Ilustrim

Këshilli i Ministrave ka miratuar së fundmi vendimin për rritjen e pagave duke nisur që nga muaji tetor. Kështu, paga minimale do të shkojë në 34 mijë lekë dhe pensionet me 6%. Por cilat janë kategoritë që përfitojnë nga muaji i ardhshëm?

Pagat do të rriten për punonjësit e policisë së shtetit (nga policët bazë te gradat më të larta), zjarrfikësit, gardistët dhe punonjësit publikë.

Lajmin e ka dhënë sot kryeministri Edi Rama pas mbledhjes së qeverisë.

Rama tha se rritja e pagës për punonjësit bazë të policisë do të jetë 15 për qind, ndërkohë që për ata që janë në nivel oficerësh, rritja do të jetë me 7 për qind.

“Ne sot kemi marrë vendimin që Policia e Shtetit, nivelet bazë, pra të gjithë punonjësit inspektorë dhe niveli i mesëm të kenë një shtesë page 7 për qind. Shtesa më e lartë është për nivelin bazë 15 për qind. Shtesa në vijim është për nivelin e mesëm. E njëjta vlen për gardën e Republikës. Kemi një shtesë page edhe për policinë e burgjeve, për zjarrfikëse, për administratën publike dhe jo vetëm për nëpunësit në shërbimin publik, por edhe punonjësit mbështetës.

Të gjitha vendimet hyjnë në fuqi menjëherë. Pra, paga e ardhshme që do të marrin të gjitha kategoritë do të jetë e rritur sipas përcaktimeve në vendimet përkatëse”,- tha Rama.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat