Sejko: Inflacioni u rrit me 8% në gusht, rritet kërkesa për punë dhe për rritje pagash

Shqipëria

Sejko: Inflacioni u rrit me 8% në gusht, rritet kërkesa për punë dhe për rritje pagash

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 19:52
Gent Sejko

Në një konferencë për shtyp, guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, u shpreh se inflacioni në vendin tonë u rrit më tej në muajt korrik e gusht, me 8%.

Ai tha se tendenca e rritjes së çmimeve po vjen tek të gjitha produkteve dhe se lufta në Ukrainë shkaktoi probleme në tregjet e ushqimeve bazë, të lëndëve energjitike dhe lëndëve të tjera bazë.

Ai shtoi se rritja e kërkesës për punë dhe mungesa e fuqisë punëtore po ushtron presion në rritjen e pagës në sektorin privat.

Sejko: Inflacioni u rrit në muajt korrik dhe gusht, 7.5% dhe 8%. Kontributi kryesor në inflacion vjen nga rritja e çmimit të ushqimeve dhe naftës. Tendenca e rritjes së çmimeve po vjen tek të gjitha produkteve. Lufta në Ukrainë shkaktoi probleme në tregjet e ushqimeve bazë, të lëndëve energjitike dhe lëndëve të tjera bazë. Ekonomia shqiptare vijoi me rritje në 6 mujorin e parë të vitit 2022, ndërsa u ul në 3 mujorin e dytë të këtij viti. Sipas INSTAT, rritja ekonomike zbriti në 2.2% nga 6% në 6 mujorin e parë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat