“Sinjali SOS!”/ Petrit Vasili ngre alarmin: Europa duhet ta dijë! Çfarë po paralajmëron deputeti i PL-së

Shqipëria

“Sinjali SOS!”/ Petrit Vasili ngre alarmin: Europa duhet ta dijë! Çfarë po paralajmëron deputeti i PL-së

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 19:42
Nënkryetari i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili

Nënkryetari i Partisë së Lirisë, Petrit Vasili ka reaguar në lidhje me shpopullimin e shkollave në vend.

Përmes një mesazhi në ‘Facebook’ Vasili thekson se Europa duhet të dijë se dhjetëra nxënës kanë braktisur shkollat.

REAGIMI I VASILIT

Sinjali SOS! Europa duhet ta dije se dhjetra mije nxenes jane me pak ne shkolla e gjimnaze!
Europa duhet ta dije se, tragjedia e shpopullimit te Shqiperise eshte cdo dite, cdo ore, cdo sekonde ajo qe po zhbën Shqiperine.

Europa duhet ta dije se:
- Plot 17 mije e 543 nxenes me pak se sa, nje vit me pare.
- Mungojnë 11 146 fëmijë të moshës shkollore 6-15 vjeç, ndërsa në shkollat e mesme numri është ulur me 6400 gjimnazistë.
- Në arsimin parauniversitar rreth 346 mijë nxënës, kur vitin e shkuar ishin 363 mijë.
- Brenda 3 viteve shkollore nga 2020-2021 deri në vitin 2022-2023 numri i nxënësve është ulur përafërsisht me 45 mijë.
- Rënia më e madhe vjet ishte në gjimnaze, me 17 813 nxënës më pak se në vitin shkollor 2020-2021.
Europa duhet ta dije se çdo propagande e degraduar narkotike e Edi Rames asgjesohet ne çast perpara ketyre shifrave te tmerrshme!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat