Minimumi jetik në Shqipëri, debat në parlament

Shqipëria

Minimumi jetik në Shqipëri, debat në parlament

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 18:45
Foto ilustrim

Problemet lidhur me minimumin jetik në Shqipëri, u bënë të enjten objekt debati në parlamentin shqiptar.

Deputetja e Partisë Demokratike Dhurata Çupi i ka drejtuar një sërë pyetjesh ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu. Ministrja Manastirliu tha se vullneti i qeverisë është i palëkundur për mbështetjen e familjeve në nevojë.

"Me skemën e vjetër që jepej ndihma ekonomike ishte 22% përfitueshmëria nga skema, ndërsa sot jemi në nivelet e 82%" tha ministrja. 

Sipa saj politikat e qeverisë socialiste mbeten të fokusuara tek përmirësimi i nivelit të jetesës. " Ne po mbështesim nga kriza aktuale duke forcuar mbrojtën sociale nëpërmjet fondit total. Fondi total do jetë 2 herë më shumë se në 2013. Ne kemi rritur masën e ndihmës ekonomikë për nënat me 2 ose më shumë fëmijë. Këtë vit kemi kryer indeksimin me 7.5% të pagesave për aftësinë e kufizuar. Vullneti ynë është i palëkundur dhe do të rrisim më shumë mbështetjen për familjet në nevojë" tha ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale.

Por për deputeten e opozitës Dhurata Çupi ka 32 vite demokraci dhe ende në Shqipëri nuk është miratuar minimumi jetik. Ajo akuzoi qeverinë Rama se ka marrë 4 miliardë euro borxhe, por që nuk janë përdorur për qytetarët.

"Jo vetëm që nuk e kanë bërë në 32 vite dhe nuk është miratuar minimumi jetik dhe nuk kanë ndërmend që ta bëjnë" tha zonja Çupi. "E keni katandisur Shqipërinë në mjerim. Është e pafalshme që ju 9 vite në qeveri keni marrë borxh 4 mld euro, por nuk i keni përdorur për të rritur minimumin jetik dhe mesa shoh nuk e keni ndërmend. Shqiptarët duhet të kuptojnë se me këtë qeveri jo vetëm minimum jetik nuk do të ketë" tha deputetja e opozitës. "Ju jeni një qeveri e paaftë dhe e korruptuar. Ju nuk keni minimumin e ndjeshmërisë njerëzor. Janë të rinj që as nuk guxojnë të jetojnë një jetë normale. Po i trajtoni njerëzit vetëm si statistika. Vendosni minumimin jetik!" ishin deklaratat e deputetes së opozitës Dhurata Çupi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat