Parashikimi i motit për ditën e sotme/ Temperatura vere në mes të prillit, dy qytetet ku termometri do të shënojnë 30°C

Shqipëria

Parashikimi i motit për ditën e sotme/ Temperatura vere në mes të prillit, dy qytetet ku termometri do të shënojnë 30°C

Më: 12 prill 2024 Në ora: 07:33
Foto ilustrim

Qarkullimi anticiklonar i Azoreve dhe ai afrikan që ka mbërthyer një pjesë të madhe të Ballkanit dhe jo vetëm prej disa ditësh tashmë do të bëjë që edhe për ditën e sotme mbi vendin tonë të dominojnë kushte të qëndrueshmë atmosferike.

Moti do të jetë i kthjellët me orë të gjata me diell, ndërsa vranësirat të pakta në formën e reve të mesme dhe të larta kalimtare, kryesisht përgjatë relieveve malore në lindje.

Era do të fryjë me drejtim verilindje-veriperëndim me shpejtësi 1-6m/s, ndërsa përgjatë vijës bregdetare, në lugina dhe në male hera herës do të fitojë shpejtësi 8-12m/s, duke bërë që valëzimi në dete të jetë I forcës 2-3ballë.

Temperaturat minimale parashikohen jo më të ulëta se 9°C, kjo kryesisht në vendet malore ndërsa vlerat maksimale pritet të arrijnë deri 30°C në zonat e ulëta si Tirana apo Kuçova.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat