Një tjetër ekip pretendent këtë vit për Kupën e Pavarësisë

Volejboll

Një tjetër ekip pretendent këtë vit për Kupën e Pavarësisë

Më: 25 nëntor 2022 Në ora: 13:17
Tirana

Një tjetër ekip pretendent këtë vit për Kupën e Pavarësisë është ekipi i KV Tirana.

KV Tirana janë 10 herë Kampionë të Shqipërisë dhe gjithashtu 8 herë fitues të Kupës në volejboll për meshkuj, duke u renditur mes 4 më të mirëve përsa i përket suksesit dhe numrit të trofeve, krahas Dinamos, Studentit dhe Partizanit. Tirana eshte gjithashtu fituese e dy trofeve rajonal: Kupa e Pavarësisë në 2021 dhe Liga "Gjergj Kastioti" në 2022.

Bardhë e blutë kanë marrë pjesë në disa Kompeticione Europiane dhe ndeshje apo turne miqësore, ku në disa raste kanë arritur sukses. Sic kanë qenë eliminimi i ekipit zviceran Lausanne UC në turin e 1-rë të Kupës së Kupave në sezonin 1990-91, me diferencë pikësh pas fitores brenda e humbjes jashtë, para se të eliminoheshin nga gjermanët e Milberstofer München në turin e 2-të, duke i humbur të dyja ndeshjet 1-3 dhe 0-3. Tirana i përsëriti sukseset edhe në sezonet 1995-96 dhe 1996-97 kur eliminoi KK Budućnost Podgorica të Malit të Zi dhe OL Kakanj Bosnia të Bosnjës.

Ne vitin 2022, nen drejtimin e trajner Arben Sako, Tirana arriti te shpallej Kampion pas 28 vitesh duke mundur ne finale ekipin e Erzenit.

Ne arenën nderkombetare po kete vit, Tirana u përball me ekipin sllovak Rieker Komarno per Challenge Cup ku nuk arriti dot te kualifikohej per ne raundin tjetërm shkruan në faqen e FVSH-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat