Serbia e shpalli tradhtar që abstenoi për Kosovën! Nenad Golijanin: Më vjen turp

Volejboll

Serbia e shpalli tradhtar që abstenoi për Kosovën! Nenad Golijanin: Më vjen turp

Nga: K. Goca Më: 24 janar 2024 Në ora: 21:25
Nenad Golijanin

Skuadra e kadetëve të volejbollit të Serbisë në Strumicë, i është shmangur duelit me bashkëmoshatarët e tyre nga Kosova në turneun kualifikues për Kampionatin Evropian me pretekstin se nëntë lojtarë janë sëmurë papritur.

“Sakrifica e 17-vjeçarëve, të cilët kështu humbën mundësinë për të vazhduar rrugëtimin drejt garës më të madhe në karrierën e tyre të shkurtër, është një kujtim i mirë i rastit për Nenad Golijanin, ish-presidentin e Federatës së Volejbollit të Serbisë”, shkruan media serbe “Danas”.

Gati tetë vjet më parë, njeriu i parë i atëhershëm i federatës abstenoi në kongresin e Federatës Botërore të Volejbollit, gjatë votimit për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë, pas së cilës u shkarkua nga të gjitha pozitat që mbante dhe në media u cilësua si tradhtar.

“Nuk e di se çfarë ndodhi në të vërtetë në atë turne, sepse më përjashtuan nga volejbolli dhe sporti dhe e ndjeki si tifoz.

Mirëpo, si një sportist prej kohësh, ai lajm më tronditi sepse më vjen keq për ata të rinj, u privuan nga rasti për të bërë diçka të rëndësishme në karrierën e tyre.

Nëse vërtet diku është vendosur që të mos luajnë me Kosovën, atëherë më vjen pak turp që po ndodh kjo, sepse jam një person që respektoj vlerat sportive.

Shpresoj që kjo të mos jetë së shpejti praktikë, sepse sporti duhet të ngrihet mbi të gjitha”, thotë Golijanin në një intervistë për “Danas” dhe shton se është i vetëdijshëm për presionet me të cilat përballen njerëzit që e morën këtë vendim.

“Unë e përjetoj këtë personalisht dhe nuk mendoj se dikush ka faj.

Ka shumë presion mbi sportistët dhe pak prej tyre janë të gatshëm të marrin një vendim në interes të sportit, sepse më pas do të përballen me një ferr të vështirë.

Ky është mjedisi në të cilin jetojmë, jo vetëm në këtë rast, por na kap në çdo hap dhe duhet të dalim nga korniza politike dhe të mendojmë një ditë duke njohur vlerat e vërteta.

Kjo mund të rrezikojë karrierën e njerëzve të mëdhenj, ekspertëve të mëdhenj dhe sportistëve të mëdhenj”.

A është sporti viktima më e madhe e statusit të pazgjidhur të Kosovës? Në disa fusha të tjera duket se ka bashkëpunim mes njerëzve.

“Mendoj se në të gjitha sferat e jetës po bëhet një temë kritike, e cila zgjat më shumë seç duhet.

Problemi me sportin është se ai është më i ekspozuari dhe se iu intereson një numrit  të madh njerëzve”.

Jenit të larguar nga të gjitha pozitat për shkak se abstenuat gjatë votimit për pranimin e Kosovës në Federatën Botërore të Volejbollit, si e shihni atë që ju ka ndodhur nga kjo distancë?

“Përmes gjithçkaje që kam bërë si sportist, për të mos përmendur fusha të tjera, jam përpjekur të siguroj lojën e ndershme dhe marrëdhëniet e mira mes njerëzve. Unë jam në një moshë ku kam ndërtuar tashmë vlera që i respektoj, për mua ngjyra e lëkurës, orientimi seksual, përkatësia fetare apo një komb tjetër nuk janë pengesa të cilave do t'u kushtoja vëmendje, ashtu si ata që apelojnë për patriotizëm të madh dhe interesat e shoqërisë dhe të shtetit. 

Vendimi im ishte të përmbahesha dhe këtu u keqinterpretua, se kufizimi nuk ekziston si vlerë.

Gjithashtu shpjegova se ka dy gjëra në abstenimin tim, së pari, se unë i njoh vetëm vlerat sportive, dhe së dyti, se nuk votova për pranim, sepse kështu e tregova mendimin tim se Kosova është territori ynë dhe se nuk jam dakord. me atë që po na ndodh për këtë pyetje.

Në atë kongres ishin përfaqësues të 221 federatave dhe 220 votuan për pranim, edhe pse gjysma e këtyre vendeve nuk e njohin Kosovën.

Mirëpo këtu më vunë në shtyllën e turpit, më shpallën tradhtar.

E prisja, por bëra atë që mendova se ishte e drejtë dhe zgjodha se si do të vazhdoja të jetoja.

Sigurisht, humba gjithçka që kisha ndërtuar për 50 vjet. Më hoqën nga posti i presidentit të federatës, anëtarit të Komitetit Olimpik, kryetar i Shoqatës Sportive Partizan dhe kryetar i Bordit Drejtues të Institutit të Mjekësisë Sportive”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat