Ky është përzgjedhës i ri i Kosovës në volejboll

Volejboll

Ky është përzgjedhës i ri i Kosovës në volejboll

Më: 31 maj 2024 Në ora: 10:04
Martin Nemec

Federata e Volejbollit e Kosovës ka arritur marrëveshje duke emëruar sllovakun Martin Nemec, si përzgjedhës të ri të Përfaqësueses së Kosovës në volejboll.

Federata e Volejbollit e Kosovës ka bërë një hap i rëndësishëm për përforcimin e ekipit përfaqësues dhe rritjen e nivelit të volejbollit në vend.

Drejtuesit kanë vendosur të emërojnë si përzgjedhës të ri, Martin Nemec, një emër i njohur në botën e volejbollit.

Me një karrierë të gjatë dhe të suksesshme si lojtar dhe trajner, Nemec sjell me vete një përvojë të gjerë ndërkombëtare.

Ai ka luajtur për disa prej ekipeve më të mira në Evropë dhe ka trajnuar ekipe në ligat më të njohura të kontinentit.

Përveç kësaj, ai është njohur për aftësitë e tij taktike dhe për qasjen e tij inovative ndaj stërvitjes dhe zhvillimit të lojtarëve.

“Jam i nderuar dhe i emocionuar që jam emëruar përzgjedhës i Kombëtares së Kosovës në volejboll. E shoh një potencial të madh në këtë ekip dhe jam i përkushtuar që të punoj fort për të arritur sukseset që meriton ky vend”, ka thënë Nemec pas emërimit.

Ky emërim shënon një hap të ri për zhvillimin e sportit të volejbollit në Kosovë dhe Federata shpreson që me përvojën dhe udhëheqjen e Nemec, Kosova do të arrijë rezultate të shkëlqyera në garat e ardhshme ndërkombëtare.

Kush është Martin Nemec?

39-vjeçari Martin Nemec është një trajner dhe ish-lojtar profesionist i volejbollit me një karrierë të spikatur në arenën ndërkombëtare me Kombëtaren e Sllovakisë.

Gjatë karrierës së tij si lojtar, ai ka luajtur në pozicionin e sulmuesit dhe ka përfaqësuar ekipe të njohura në ligat kryesore të Evropës, përfshirë Poloninë, Italinë dhe Turqinë. Pas përfundimit të karrierës si lojtar, Nemec u përkushtua trajnimit, duke sjellë një qasje të re dhe dinamike në ekipet që ai ka drejtuar.

Nemec ishte në Kosovë vite më parë, në cilësinë e instruktorit të FIVB-së, duke qenë pjese e seminarit për trajnerë.

Nemec është njohur për metodologjinë e tij të avancuar të stërvitjes dhe përkushtimin ndaj zhvillimit të lojtarëve të rinj. Përvoja e tij ndërkombëtare dhe suksesi në trajnimin e ekipeve elitare e bëjnë atë një zgjedhje të shkëlqyer për të udhëhequr Kombëtaren e Kosovës drejt arritjeve të reja.

FVK i uron suksese trajnerit Martin Nemec dhe djemve të Kombëtares, drejt rrugëtimit të tyre në kualifikimet për CEV EuroVolley, të cilat fillojnë në gusht të këtij viti.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat