Detaje nga tragjedia e familjes nga Kosova në Zvicër: Si e rrahu për vdekje, Arditi gruan e tij

Zvicra

Detaje nga tragjedia e familjes nga Kosova në Zvicër: Si e rrahu për vdekje, Arditi gruan e tij

Më: 19 mars 2021 Në ora: 15:12
Detaje nga tragjedia e familjes nga Kosova në Zvicër: Si e rrahu për vdekje, Arditi gruan e tij

Javën e kaluar Ardit S. u përpoq të vriste gruan e tij Besime S. në Schafisheim AG. Besimja 44-vjeçe ishte në njësinë e kujdesit intensiv me dëmtime serioze për rreth një javë. Ajo nuk mundi t’u bëjë ballë plagëve dhe tani ka vdekur raportojnë mediat zvicerane.

Ishte pak para orës 1 të mëngjesit të së premtes kur policia mori thirrjen në 911. Diçka e keqe kishte ndodhur në një shtëpi me një familje në Juraweg në Schafisheim AG. Një vajzë raportoi se një grindje me prindërit e saj ishte përshkallëzuar

Në vendngjarje, shërbimet e vendosura të urgjencës hasin në Besime S. 44 vjeçe. Ajo shtrihej e pajetë në shtrat. Shërbimet e ndihmës së shpejtë menjëherë luftuan që ta kthejnë në jetë 44-vjeçaren. Ata arrijnë të ringjallin gruan e lënduar dhe më pas e dërguan në spital. Që nga ajo kohë ajo ka qenë në njësinë e kujdesit intensiv. Siç raporton “20 Minuten” , gruaja tani ka ndërruar jetë.

Image

“Ne sapo mësuam për këtë dhe të gjithë jemi të shkatërruar,” i thanë të afërmit gazetës. Besime S. vdiq në 17 mars, siç konfirmoi Prokurori Publik Aargau për VIEW.

Bashkëshorti i viktimës, Ardit S. me shtetësi zvicerane u arrestua pa rezistuar. Ai qëndroi në skenën e krimit në Schafisheim AG. 46-vjeçari, i cili punon për një kompani të madhe teknologjike në rajon, u arrestua pa rezistencë.

“Gjetjet fillestare tregojnë se kishte një përpjekje për vrasje,” tha raporti i policisë. Rrethanat dhe motivet e sakta të krimit janë ende plotësisht të paqarta. Policia e kantonit Aargau ka filluar hetimet e tyre. Prokuroria publike ka hapur gjithashtu një hetim penal.

Së bashku me Arditin dhe Besime S. ishin edhe tre fëmijët e tyre të cilët gjithashtu jetonin në shtëpinë në Jurastrasse. Sipas prokurorit, ata ishin në shtëpi kur shpërtheu sulmi i rëndë.

Në lagje vështirë se mund të besojnë se një veprim i tillë duhet të kishte ndodhur në shtëpinë fqinje.

“I kemi parë të dy duke ecur së bashku herë pas here”, thotë një banor duke folur për gazetën BLICK. Asnjëherë nuk kishte asgjë për të sugjeruar se një tragjedi e tillë mund të ndodhte midis Besimes dhe Ardit S. Fqinjët gjithashtu i thanë transmetuesit rajonal “Tele M1” se familja ishte në të vërtetë e integruar mirë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat