Sot Zvicra i është kthyer jetës normale duke u “çliruar” nga koronavirusi –këto janë masat e reja nga Berna

Zvicra

Sot Zvicra i është kthyer jetës normale duke u “çliruar” nga koronavirusi –këto janë masat e reja nga Berna

Më: 31 maj 2021 Në ora: 13:10
Pamje nga Zvicra

Zvicra ka nisur të hapet, me reduktimin dhe zbutjen e masave pas rënieve të numrit të viktimave dhe të infektuarve.

Zvicra nga sot është rihapur, duke filluar nga ambientet e brendshme të restorantëve dhe njerëzit nuk do t’u kërkohet më të punojnë nga shtëpia por nga zyra.

Përkundër këtyre masave të lehtësimit, mgjithatë Berna ka vënë disa masa edhe pse jo aq strikte përballe pandemisë, sepse ajo është ende perezent në mesin tonë, njofton gazeta zvicerane në shqip le Canton27.ch

Këshilli Federal po vonon kur bëhet fjalë për pushimet verore. Njerëzit të cilët janë vaksinuar ose shëruar do të përjashtohen nga karantina kur kthehen në destinacionin e tyre, përveç nëse ky i fundit është viktimë e trafikut të madh të një varianti shqetësues.

Ministri zviceran foli edhe për pushimet verore. Sipas tij Zvicra nuk vë në karantinë dhe nuk do të kërkojë më një test PCR negativ kur të ktheheni në vend.

Kjo vlen për persona që janë vaksinuar dhe ata që janë shëruar nga kovidi. Për lehtësimin e këtyre masave në Zvicër e konfirmoi Ministri i Shëndetësisë në Zvicër Alain Berset në bisedë me reporterin e gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch

I pyetur rreth të adshtuquajturit pasaporte COVID-19 Ministri i Shëndetësisë zvicerane në vazhdim për gazetën Le canton27 ka pohua se “nuk ka pasaportë për COVid-19 që shpes e shoh këtë nëpër media Në fakt është një certifikatë që dëshmon se ke pasur kovidin ose ka qenë i infektuar”.

Këshilli Federal ka vizatuar konturet e përdorimit të certifikatës. Kuadri i saktë dhe përshtatjet përkatëse të urdhëresave do të vendosen për konsultë në 11 Qershor 2021. Vendimi do të merret më 18 Qershor.

Certifikatat e para do të lëshohen në faza nga 7 qershori 2021 dhe në dispozicion për të gjithë popullsinë jo më vonë se fundi i qershorit.

Restorantet dhe baret mund të rihapin hapësirat e tyre të brendshme, me një maksimum prej 4 personash për tryezë (6 në tarracë). Mbyllja e detyruar në orën 11:00 shfuqizohet.

Takimet private në ambiente të brendshme po zvogëlohen nga 10 në maksimum prej 30 personash. Për ngjarjet, do të lejohen 100 spektatorë (të brendshëm) dhe 300 (të jashtëm). Gjysma e vendeve mund të zënë, në vend se një e treta. Grumbullimet spontane në hapësirat publike nuk janë më të kufizuara.

Kufiri për 50 persona për mësimdhënie në universitete hiqet nëse ato përfshijnë një plan shqyrtimi.

Puna në telefon nuk është më e detyrueshme, por rekomandohet vetëm. Për sportin, 50 persona tani mund të takohen, nga 15 aktualisht. Spektatorët lejohen dhe uljet sigurohen për hapësirat e brendshme, siç janë pishinat.

Personat e vaksinuar ose të shëruar do të përjashtohen nga karantina në rast kontakti me një person të infektuar, si dhe në kthim nga vendet në rrezik, me disa përjashtime.

Këshilli Federal gjithashtu ka zgjeruar matësit për ngjarje të mëdha. Që nga korriku, do të jetë e mundur të jesh 1000 brenda, 5000 jashtë. Stadiumet e futbollit mund të mbushen përsëri nga fundi i gushtit.

Në Zvicrën e banuar me 8.6 milionë, mbi 68 njerëz kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, ndërsa rreth 10 mije kanë humbur jetën, ne emsi e tyre edhe 300 shqiptare, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Deri tash ne Zvicer jane vaksionuar rreth 25 perqind e populltës, Zvicra po përdor vaksinat Pfizer dhe Moderna. Berna synon të ketë raundin e ardhshëm të kufizimeve lehtësuese më 1 korrik. 2.76 milionë njerëz jane vaksioolnuar me dozën e parë, ndërsa gati 1.5 milionë janë vaksinuar me dozën e dytë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat