Qytetari nga Kosova dënohet me burgim të përjetshëm në Zvicër, vrau gruan dhe kunatën

Zvicra

Qytetari nga Kosova dënohet me burgim të përjetshëm në Zvicër, vrau gruan dhe kunatën

Nga: H.O. Më: 11 qershor 2021 Në ora: 08:19
I dënuari R.B.

Një burrë me prejardhje nga Kosova R.B. është dënuar me burg të përjetshëm në Zvicër, për një numër të madh të vrasjeve.

Gazeta zvicerane ‘20min’ thotë se gjykata e përbërë nga pesë persona i dhanë dënimin me burg të përjetshëm, pasi i njëjti kreu vrasje të shumta.

Image
38-vjeçarja A. B. u vra në Hausen AG në janar 2018.

"Kosovari 57-vjeçar fillimisht goditi me thikë gruan e tij 38-vjeçare dhe më pas motrën e saj 31-vjeçare. Motivi ishte xhelozia. Gruaja ishte në një lidhje me një mik të mirë të burrit. "I akuzuari vrau nënën e tre fëmijëve të tij nga egoizmi i pastër", thotë prokurori. Kunata duhej të vdiste sepse ishte një "dëshmitare e bezdisshme". Prokurori publik kërkon burgim të përjetshëm. Për më tepër, kosovari do të dëbohet nga vendi për 15 vjet". 

“Gjykata e rrethit prej pesë personash në Brugg dje dënoi njëzëri një kosovar me burgim të përjetshëm për vrasje të shumta. "I akuzuari ka luajtur si sundimtar mbi jetën dhe vdekjen," tha presidenti i gjykatës Sandro Rossi në gjykimin gojor. Pabesia efektive e gruas 38-vjeçare ishte "më e keqja" për burrin, prandaj asaj iu desh të vdiste”, shkruan kjo gazetë.

Image
"I akuzuari vrau nënën e tre fëmijëve të tij nga egoizmi i pastër," tha prokurori.

Tutje thuhet se, burri vrau motrën e saj 31-vjeçare sepse e shihte atë si një aleate të gruas dhe ai kishte një urrejtje të madhe ndaj saj.

"Akti u krye me shumë gjakftohtësi, njeriu nuk tregoi mirëkuptim dhe asnjë shkëndijë pendese," thotë gjykatësi.

Për gjykatën është provuar se 57-vjeçari ka shkaktuar plagë me thikë pjesën e sipërme të trupit:

"Ato ishin dëmtime të matura mirë që shkaktuan vetëm dhimbje të vogla".

Gjithçka flet kundër një përleshjeje, nuk ka lëndime mbrojtëse në krahët dhe duart e të akuzuarit. Burri gjithmonë pretendonte se ishte sulmuar nga dy gratë me thika në shtrat dhe se duhej të mbronte veten.

Përveç kësaj, qytetari i Kosoves dëbohet nga vendi për 15 vjet. Në burg ai mund t'i nënshtrohet terapisë ambulatore për pesë vjet.

"Autoriteteve shqiptare u kërkohet ndihmë juridike për të vendosur një ndalim të shitjes së pasurisë së të akuzuarve në Shqipëri," tha gjykatësi.

Të ardhurat nga të dy pronat do të përdoren për hetime dhe shpenzime gjyqësore.

Image
Përveç kësaj, kosovari dëbohet nga vendi për 15 vjet.

Burri duhet t'u paguajë prindërve të dy motrave 25,000 franga secila dhe tre fëmijëve të vet 40,000 franga secila. Ai duhet t'u paguajë vëllezërve dhe motrave të viktimave më shumë kompensim për dhimbjet dhe vuajtjet.

Image
Gjykata e Rrethit Brugg me pesë anëtarë dënoi unanimisht të akuzuarin me burgim të përjetshëm për vrasje të shumta.
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat