Zvicra ngre alarmin: Shqiptarët nga Kosova po e sjellin virusin me vete në shtëpi

Zvicra

Zvicra ngre alarmin: Shqiptarët nga Kosova po e sjellin virusin me vete në shtëpi

Nga: M.L. Më: 9 gusht 2021 Në ora: 17:20
Në Ballkan, këtu kryeqyteti Prishtinë, më pak se dhjetë përqind janë të vaksinuar dyfish, shkruan Blick.ch

Sipas Drejtorisë Shëndetësore të Cyrihut, gjithnjë e më shumë njerëz që kthehen nga Kosova po e sjellin virusin në Zvicër, shkruan Blick.ch përcjell gazeta “Bota sot”.

Një arsye për këtë është se në vendin ballkanik, vetëm rreth dhjetë përqind e njerëzve janë të vaksinuar dyfish.

Një pjesë e madhe e infeksioneve të reja të koronës në Zvicër mund të gjurmohen tek udhëtarët e kthyer. Në kantonin e Cyrihut, ata aktualisht përbëjnë rreth një të tretën e të gjitha infeksioneve të reja.

Trendi po rritet. Udhëtarët nga Spanja, Greqia dhe Qipro janë veçanërisht të prekur. Prandaj qeveria federale u bëri thirrje njerëzve të pavaksinuar që të testohen kur kthehen.

Siç raporton “NZZ”, udhëtarët nuk janë të infektuar vetëm në destinacionet klasike të pushimeve, por gjithnjë e më shumë edhe në Kosovë.

Kjo për shkak se shumë shqiptarë nga Kosova e përdorën këtë verë për të i vizituar më në fund miqtë dhe familjen përsëri. Në udhëtimin e tyre të kthimit, disa prej tyre e sjellin virusin në Zvicër.

Një arsye për këtë ka të ngjarë të jetë shkalla e ulët e vaksinimit në Ballkan: Më pak se dhjetë përqind e popullsisë vaksinohen dyfish kundër virusit.

Në klube, kompani dhe në shtëpi

Në kantonin e Cyrihut, numri i rasteve të koronës është ulur në një nivel të shtuar, siç shkruan gazeta. Mesatarisht, rreth 140 njerëz infektohen me virus çdo ditë. Është veçanërisht e përhapur tek njerëzit nën 40 vjeç - mesatarja është 29 vjet.

Vetëm rreth gjysma e rasteve mund të gjurmohen në një vend të veçantë të infeksionit me siguri. Përveç festave, klubet dhe firmat janë gjithashtu vende të infektimit. Në javën e fundit ishin 18 raste të konfirmuara dhe 42 raste të dyshuara në punë. Më shumë njerëz u infektuan në shtëpi. Kishte 110 raste të konfirmuara dhe 38 raste të dyshuara javën e kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat