Zvicra në panik: Virusi po na vjen nga Kosova

Zvicra

Zvicra në panik: Virusi po na vjen nga Kosova

Më: 11 gusht 2021 Në ora: 16:27
Ilustrim

Shqiptarët nga Kosova po e sjellin virusin me vete në shtëpi (Kosovaren bringen vermehrt Virus aus der Heimat mit) me këtë titull gazeta Blick ka shprehur shqetësimet e Zvicrës se virusi po ju vjen nga vendet e Ballkanit, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Një arsye për këtë është se në vendin ballkanik, vetëm rreth dhjetë përqind e njerëzve janë të vaksinuar dyfish. Udhëtarët nuk janë të infektuar vetëm në destinacionet klasike të pushimeve, por gjithnjë e më shumë edhe në Kosovë.

Një pjesë e madhe e infeksioneve të reja të koronës në Zvicër mund të gjurmohen tek udhëtarët e kthyer. Sipas Drejtorisë Shëndetësore të Cyrihut, gjithnjë e më shumë njerëz që kthehen nga Kosova po e sjellin virusin në Zvicër, shkruan Blick, transmeton Le Canton27.ch

Në kantonin e Cyrihut, ata aktualisht përbëjnë rreth një të tretën e të gjitha infeksioneve të reja.

Trendi po rritet. Udhëtarët nga Spanja, Greqia dhe Qipro janë veçanërisht të prekur. Prandaj qeveria federale u bëri thirrje njerëzve të pavaksinuar që të testohen kur kthehen.

Kjo për shkak se shumë shqiptarë nga Kosova e përdorën këtë verë për të i vizituar më në fund miqtë dhe familjen përsëri. Në udhëtimin e tyre të kthimit, disa prej tyre e sjellin virusin në Zvicër.

Një arsye për këtë ka të ngjarë të jetë shkalla e ulët e vaksinimit në Ballkan: Më pak se dhjetë përqind e popullsisë vaksinohen dyfish kundër virusit.

Në kantonin e Cyrihut, numri i rasteve të koronës është ulur në një nivel të shtuar, siç shkruan gazeta. Mesatarisht, rreth 140 njerëz infektohen me virus çdo ditë. Është veçanërisht e përhapur tek njerëzit nën 40 vjeç – mesatarja është 29 vjet.

Vetëm rreth gjysma e rasteve mund të gjurmohen në një vend të veçantë të infeksionit me siguri. Përveç festave, klubet dhe firmat janë gjithashtu vende të infektimit. Në javën e fundit ishin 18 raste të konfirmuara dhe 42 raste të dyshuara në punë. Më shumë njerëz u infektuan në shtëpi. Kishte 110 raste të konfirmuara dhe 38 raste të dyshuara javën e kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat