Zvicra planifikon karantinën 10 ditore të udhëtimit për të kthyerit nga Kosova

Zvicra

Zvicra planifikon karantinën 10 ditore të udhëtimit për të kthyerit nga Kosova

Nga: M.L. Më: 30 gusht 2021 Në ora: 15:57
Ata që kthehen nga pushimet, veçanërisht nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut, aktualisht po përfundojnë në një njësi të kujdesit intensiv zviceran. 20min / Marco Zangger

Politikanët në Zvicër po bëjnë thirrje për karantinë udhëtimi për të kthyerit nga Kosova, shkruan 20min.ch përcjell “Bota sot”.

Për momentin, shumë udhëtar që po kthehen nga Kosova po përfundojnë në njësitë e kujdesit intensiv zviceran. Politikanët tani po bëjnë thirrje për krijimin e një liste karantinimi për vendet në rrezik.

Kishte shumë festime në Kosovë këtë verë: Siç shkruann “Sonntagszeitung”, 446,340 pasagjerë mbërritën në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë vetëm në korrik.

Me pasoja të rënda për vendin: pushuesit e tërhoqën variantin Delta në Kosovë.

Atje Delta ishte në gjendje të përhapej shpejt për shkak të shkallës së ulët të vaksinimit.

Zvicra tani po i ndjen efektet e kësaj: Meqenëse shumë udhëtarë të Kosovës janë kthyer, përqindja e udhëtarëve zvicerano-kosovarë që kthehen në njësitë e kujdesit intensiv zviceran është rritur. Ndërkohë, ata do të përbënin një pjesë të konsiderueshme të pacientëve Covid të trajtuar në këtë vend, tha Task Forca kundër Koronës e Këshillit Federal javën e kaluar.

Berset rikthen në lojë karantinën e udhëtimit

Për shkak se njësitë e kujdesit intensiv janë vënë nën presion të madh që nga fundi i pushimeve verore, Ministri i Shëndetësisë Alain Berset (PS) kërcënoi në "NZZ am Sonntag" se karantina e udhëtimit mund të jetë përsëri e nevojshme për pushimet e vjeshtës.

Kjo listë duhet të shoqërohet me "kontrolle rigoroze kufitare": "Kushdo që vjen nga një vend i rrezikuar do të duhet të jetë në karantinë për dhjetë ditë gjithsesi. Për të gjitha vendet e tjera, duhet të zbatohen sa vijon: Vetëm ata që mund të provojnë pa dyshim me një rezultat testi se nuk janë bartës të virusit duhet të lejohen të hyjnë".

"Përgjegjësia personale nuk funksionoi"

Këshilltari Kombëtar i GLP Jörg Mäder gjithashtu mbështet rivendosjen e karantinës së udhëtimit: "Sidomos udhëtarët nga vendet me incidenca të larta duhet të karantinohen për dhjetë ditë pas kthimit të tyre." Kjo është veçanërisht e rëndësishme në lidhje me pushimet e vjeshtës, në mënyrë që skenari me të kthyerit nga Kosova të mos përsëritet.

Këshilltarja Kombëtare e Qendrës Ruth Humbel gjithashtu sheh një nevojë për veprim: “Situata me ata që kthehen nga Kosova tregon se përgjegjësia personale nuk funksionon në një krizë.

Këshilli Federal tani duhet të shpallë tarifën përsëri dhe të përcaktojë qartë atë që vlen për ata që kthehen për të udhëtuar në lidhje me pushimet e vjeshtës. " Humbel do ta vlerësonte nëse testimi i detyrueshëm zbatohej me rigorozitet për të gjithë.

"Njerëzit e pavaksinuar do të duhej të ishin në karantinë dhe do të lejoheshin të dilnin nga karantina përsëri nëse mund të tregonin një test negativ pas të paktën katër ditësh."

Për të zbatuar detyrimin për testim, Humbel dëshiron t'i bëjë kompanitë e veturave përgjegjëse: "Ata do të duhet të sigurojnë që të gjithë ata që kthehen në Zvicër me makinë të testohen. Nëse konstatohen shkelje, gjobat mund të vendosen për kompanitë e makinave ".

"Kërkimi i kontrolleve kufitare për më shumë se një vit"

Këshilltari Kombëtar i SVP Thomas Aeschi i sheh zhvillimet në njësitë e kujdesit intensiv të konfirmuara në një kërkesë që partia e tij ka bërë për një kohë të gjatë: "Për më shumë se një vit ne kemi thënë se nevojiten kontrolle të rrepta kufitare. Vetëm ata që mund të dëshmojnë pa asnjë dyshim në kufirin zviceran se nuk janë bartës ose përhapës të virusit duhet të lejohen të hyjnë. "

Se sa saktësisht mund të sigurohet kjo është një çështje e Konfederatës dhe e kantoneve. "Në sfondin që rezultatet e falsifikuara të testit PCR janë me sa duket në qarkullim jashtë vendit, duket e arsyeshme të arrihet në përfundimin se vetëm testet e PCR të kryera në Zvicër duhet të lejohen," thotë Aeschi. Në mënyrë të veçantë, udhëtarët që kthehen në Zvicër do të duhet të bëjnë një test PCR dhe të hyjnë në karantinë derisa të jetë i disponueshëm rezultati negativ.

"Kontrolli i çdo udhëtari ndërkufitar është jorealist"

Këshilltarja Kombëtare e GLP Melanie Mettler e sheh ndryshe: “Shumë njerëz me një sfond migrimi në njësitë e kujdesit intensiv tregojnë se ne nuk kemi arritur në pjesë të caktuara të popullsisë me informacionin për vaksinimin. Prandaj fokusi tani duhet të jetë në bërjen e informacionit të arritshëm për njerëzit që ende nuk janë marrë me të vërtetë me vendimin e vaksinimit. " Përveç njerëzve me prejardhje migrimi, këta janë edhe banorë të zonave shumë të largëta.

Mettler nuk beson në kontrollet kufitare: "Ka rreth 350,000 udhëtarë ndërkufitar, disa prej të cilëve kalojnë kufirin pothuajse çdo ditë për të punuar këtu. Jo më pak në sektorin e kujdesit shëndetësor. Testet e rregullta në kompani mund të japin një kontribut të rëndësishëm këtu. Zvicra është një vend tranzit në mes të Evropës. Unë mendoj se është thjesht joreale të kontrollosh të gjithë në kufi plotësisht. " Rivendosja e një liste karantine gjithashtu aktualisht nuk tregohet për Mettler.

Sidoqoftë, Mettler e sheh të dobishëm kontrollin më të rreptë të certifikatës Covid kur kalon kufirin, veçanërisht nëse situata vazhdon të përkeqësohet deri në pushimet e vjeshtës dhe shumë njerëz që kthehen nga vendet me infeksion të lartë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat