Nga infektimi në Kosovë, nëna përfundoi në koma artificiale në Zvicër: Rrëfimi për tmerrin që po përjeton familja G.

Zvicra

Nga infektimi në Kosovë, nëna përfundoi në koma artificiale në Zvicër: Rrëfimi për tmerrin që po përjeton familja G.

Nga: M.L. Më: 2 shtator 2021 Në ora: 09:51
Vajza Flutra A. thotë: "Qava nga gëzimi kur nënën time e sollën në Zvicër".

Shtetasja zvicerane nga Kosova, Z. G. (59) nga kantoni i Cyrihut u sëmur me Korona në atdhe. Gjendja e saj përkeqësohet në atë masë sa ajo duhet të fluturojë në Zvicër. Por nuk ishte aq e lehtë në situatën aktuale të Koronavirusit, shkruan Blick.ch, transmeton gazeta “Bota sot”.

Është makthi i çdo familjeje: Nëna është e prekur nga koronavirusi, sëmuret dhe duhet të përdorë intubimin, mushkëritë janë dëmtuar rëndë. Tani ajo është në njësinë e kujdesit intensiv të Spitalit Kantonal Baden AG në një gjendje kome artificiale. Kështu ndodh me familjen zvicerane- nga Kosova G. nga zona e Cyrihut.

Nëna Z.G. * është 59 vjeçe - dhe nuk është e vaksinuar. Ajo u sëmur në Kosovë, por ishte me fat që Rega qe në gjendje ta sillte në Zvicër. Por vetëm pas ditëve të ankthit,pasigurisë, e pritjes.

Vajza Flutra A. * (27), punonjëse zyre në një kompani sigurimesh, i tregon Blick-ut për orët e këqija që përjetoi familja.

Duke pritur çdo ditë për një telefonatë

Nëna Z. G. u infektua me virus më 20 gusht, me burrin e saj Ismaijl G. * (61).

"Ajo po bëhej gjithnjë e më keq, ajo nuk mund të zgjohej nga shtrati," thotë Flutra.

Kur gjendja e saj u përkeqësua, vëllai i Flutrës iku në fshatin Shirokë për të ndihmuar babanë e tij me kujdesin. Sepse spitalet janë plot, nuk ka hapësirë ​​për pacientë të rinj!

Familja përpiqet të organizojë një fluturim riatdhesimi për nënën. Kompania e saj e sigurimeve thërret një mjek që viziton nënën në shtëpi dhe përcakton gjendjen e keqe. 59-vjeçarja tashmë ishte në gjendje kritike. Por nuk është aq e thjeshtë: Në mënyrë që Rega të marrë një pacient, lind nevoja që ti bëhet vend në një spital në Zvicër.

Në Zvicër njësitë e kujdesit intensiv janë pothuajse të mbushura. Ata duhet të presin me ditë derisa të organizohet një shtrat spitalor.

"Ne tashmë kishim humbur shpresën."

Fluturimi i kthimit në Zvicër nëntë ditë pas testit

Së fundi, telefonata lajmëruese: Ka një vend në spital në Uster ZH.

Personi i sëmurë rëndë merret nga shtëpia e saj në Kosovë dhe dërgohet në aeroplanin Rega në pritje me ambulancë. Ajo shkoi në Zvicër më 30 gusht, dhjetë ditë pas testit të parë pozitiv.

Ajo përfundon në Zvicër, por gjendja e saj është aq e keqe sa ajo dërgohet në njësinë e kujdesit intensiv në Spitalin Kantonal Baden.

Vajza e saj thotë: “Mushkëritë e saj u dëmtuan rëndë nga virusi. Mjekët kanë vendosur që ajo të vihet në koma artificiale për të mbrojtur mushkëritë e saj”.

E hutuar nga lajmet e rreme

Ajo nuk e ka parë ende nënën e saj dhe si pjesa tjetër e familjes, duhet të presë në shtëpi dhe të presë lajme të mira nga spitali.

Flutra A. thotë: "Nëse do të kishim ditur se çfarë mund të ndodhte, do të ishim vaksinuar më herët". Por ajo gjithashtu thotë se ka lexuar lajmet e dyshimta për vdekjet për shkak të vaksinimeve dhe nuk ishte e informuar siç duhet për vaksinimin.

Shumë thashetheme dhe teori konspirative qarkullojnë në komunitetin kosovar shkruan blick. Familja mbetet skeptike. «Nëna ime ka sëmundje shoqëruese dhe më pas vendosi të presë për vaksinimin. Do të donim që ajo të vaksinohej!" Kjo do ta kishte shpëtuar atë nga njësia e kujdesit intensiv. Njerëzve të tillë në rrezik është dashur t`iu jepej trajtim preferencial në fushatën e vaksinimit.

"Njerëzit nuk janë të informuar siç duhet"

Tani familja po lutet për shërimin e nënës së tyre. Dhe shikon me shqetësim situatën në Kosovë - numri i infeksioneve atje është ende shumë i lartë.

"Kjo kryesisht ka të bëjë me faktin se njerëzit nuk janë të informuar siç duhet për vaksinimin."

Ajo është pafundësisht mirënjohëse për Rega dhe spitalet në Zvicër. Të gjithë ata u prekën thellësisht nga përkushtimi dhe përkujdesi i personelit për nënën e tyre.

“Unë qava nga gëzimi kur nënën time e sollën në Zvicër. Ishte koha më e keqe e jetës sime! "

VIDEO E PLOTË

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat