Një pacient me kancer nuk mund të shkonte në reanimacion, për shkak të të pavaksinuarëve kundër CoVID-19

Zvicra

Një pacient me kancer nuk mund të shkonte në reanimacion, për shkak të të pavaksinuarëve kundër CoVID-19

Nga: M.L. Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 14:47
Zvicra raporton 20 për qind më shumë zënie në njësitë e kujdesit intensiv çdo javë.

Njësia e kujdesit intensiv në Hirslanden Klinik Aarau duhej të kryente triazhe këtë javë, shkruan blick.ch transmeton Bota Sot.

Me mbi 10 mijë e 500 raste të reja të të infektuarëve, Zvicra regjistroi një rekord të trishtuar pandemik të hënën e kaluar. Megjithatë, Këshilli Federal vendosi të premten kundër detyrimit për të punuar nga shtëpia dhe testeve masive në të gjitha shkollat. Prezantimi në shkallë të gjerë i rregullit dëshmisë së vaksinës nuk ishte as për debat.

Kjo është edhe për shkak të rezistencës nga kantonet dhe nga rrethet e biznesit, të cilët preferojnë të mos duan asnjë kufizim. Në fund të fundit, sipas Shoqatës Zvicerane të Tregtisë, nuk nevojiten masa "për sa kohë që rreziku i mbingarkesës së sistemit shëndetësor nuk është akut,", transmeton Bota sot.

Por çfarë do të thotë akute? Zvicra raporton një rritje javore të infeksioneve të reja prej 50 për qind, 40 për qind më shumë shtrime në spital dhe 20 për qind më shumë zënie në njësitë e kujdesit intensiv. Ata tashmë janë të mbingarkuar: Nuk ka më vende të lira të kujdesit intensiv në të gjithë kantonin e Cyrihut. “Code Red” u shpall. Në Bernë është gjendje e jashtëzakonshme dhe Gjeneva është në gjendje krize. Të ashtuquajturat ndërhyrje elektive shtyhen, pacientët zhvendosen në rast urgjence.

"Nuk funksionon pa njërën vaksinë."

"Gjysma e shtretërve tanë të kujdesit intensiv janë të zënë nga pacientë me Covid," thotë Christian Frey, nënkryetare e njësisë së kujdesit intensiv në Hirslanden Klinik Aarau. "Ata nuk janë të gjithë të vaksinuar." Kjo paraqet problem, thotë Frey: "Sepse ne duhet të vendosim pacientë të tjerë në pritje për shkak të tyre." Për Frey është e qartë: "Nuk funksionon pa njërën vaksinë".

Mjekja me përvojë e kujdesit intensiv është veçanërisht i shqetësuar për numrin në rritje të pacientëve me Covid. “Ata qëndrojnë në repartin e terapisë intensive mesatarisht një muaj”. Sa më shumë të rritet numri i rasteve, aq më i madh bëhet problemi.

Në fund të kaskadës ka triazh në njësitë e kujdesit intensiv, për të cilin presidentja e Task Force Tanja Stadler paralajmëroi në nëntor. Pikërisht kjo situatë ekstreme ndodhi këtë javë në Hirslanden Klinik Aarau: "Ne kemi refuzuar tashmë pacientë me sëmundje shoqëruese,"thotë mjekja e kujdesit intensiv Frey. Për shembull, një pacient me kancer nuk u shtrua në njësinë e kujdesit intensiv me pëlqimin e tij, por nuk u ventilua në mënyrë invazive në një pavijon normal. "Nëse numri i rasteve vazhdon të rritet, triazhet gjithashtu do të rriten," thotë Frey.

Barrë e madhe për të gjithë të përfshirët

Triazh do të thotë zgjidhja: Nëse, në rast lufte ose fatkeqësie, burimet mjekësore nuk janë më të mjaftueshme për të gjithë pacientët, profesionistët mjekësorë duhet të bëjnë një përzgjedhje. Në Zvicër mund të orientoheni në udhëzimet e Akademisë Zvicerane të Shkencave Mjekësore (SAMS) dhe të Shoqatës Zvicerane për Mjekësi të Kujdesit Intensiv (SGI). Ata shprehen: Nëse shteren të gjitha kapacitetet, përparësi do të kenë ata pacientë që do të përfitojnë më shumë nga terapia intensive kur të shtrohen në reanimacion. “Në rastin e një vendimi të ashtuquajtur racionimi, d.m.th. një triazh i vështirë, ata pacientë që kanë shanset më të mëdha për të mbijetuar trajtohen në kujdes intensiv”, shpjegon Miodrag Filipoviq, shef i mjekësisë intensive në Spitalin Kantonal St. dhe anëtar i bordit të SGI.

Triazhi është një barrë masive për të gjithë të përfshirë - gjithashtu për personelin infermieror: "Duhet të kujdeseni për pacientët e trezuar dhe të afërmit e tyre," thotë Yvonne Ribi, drejtoreshë menaxhuese e Shoqatës Zvicerane të Infermierisë. Gjithsesi, prej gati dy vitesh ata janë nën presion të vazhdueshëm. Pasojat janë pushimet nga puna dhe zvogëlimi i ngarkesës, gjë që ka çuar në një humbje të burimeve të personelit në njësitë e kujdesit intensiv prej rreth 15 për qind që nga fillimi i pandemisë - kontribuojnë edhe sëmundjet Covid të stafit infermieror, të cilët janë të ekspozuar në vijën e parë të frontit.

Ka mungesë të punëtorëve të kualifikuar

“Kjo mungesë e stafit është arsyeja pse situata tani është kaq e mprehtë”, thotë Ribi. Është e vërtetë që pati dukshëm më shumë shtrime në spital në valën e fundit të madhe të koronës një vit më parë. "Por për shkak të mungesës së punëtorëve të kualifikuar, tani ka më pak vende të kujdesit intensiv." Në fakt, vjeshtën e kaluar Zvicra kishte 1100 shtretër të tillë - sot janë 860.

Përqindja e zënies tani është më e lartë se në valën e dytë.

Dhe duhet të vazhdojë të rritet - jo vetëm në qendra, por edhe në destinacionet sportive dimërore ku sezoni sapo ka filluar. Aksidentet e skive janë të programuara. Gjatë një sezoni normal dimëror, vendet e kujdesit intensiv janë mesatarisht 80 deri në 100 për qind të mbushura, thotë Thomas Fehr, kryemjeku për mjekësinë e brendshme dhe drejtor mjekësor i Spitalit Kantonal të Graubünden në Chur. Përveç kësaj, tani ka pacientë me korona, të cilët zinin mesatarisht 40 deri në 60 për qind të vendeve të kujdesit intensiv në Chur vetëm në nëntor. "Pra, është e qartë se mbipopullimi mund të ndodhë në ditët e pikut," thotë Fehr.

Për Olivia Keizer, epidemiologe në Universitetin e Gjenevës, një gjë është e sigurt: “Masat aktuale nuk janë të mjaftueshme”. Situata në spitale është tashmë objektivi i vetëm i politikës. "Tani këto janë shumë të mbingarkuar, dhe megjithatë shumë pak ndodh!"

Shumë vonë dhe shumë pak

Nga pikëpamja epidemiologjike është e qartë se çfarë është e dobishme: “Mbi të gjitha testet masive, aparatet dhe filtrat e matjes së CO2, por edhe maskat e mira FFP2, ndalimi i ngjarjeve të mëdha, mbylljet e përkohshme dhe kompensimi për vendndodhjet me rrezik të lartë”. Keizer gjithashtu thekson: "Ne duhet të forcojmë sa më shpejt të jetë e mundur dhe të prezantojmë vaksinat e fëmijëve". Shembulli i Austrisë tregon se një prezantim në shkallë të gjerë i 2G do të kishte gjithashtu një efekt të fortë.

"Shumë vonë dhe shumë pak," thotë Këshilltari Kombëtar i PS dhe mjeku Angelo Barrile për masat aktuale. Politikanët shëndetësorë janë të tronditur që në Zvicër tani po kryhen triazhe. Pasi vuan nga kanceri, Barrile nuk mund të krijojë mbrojtje imune pavarësisht vaksinimit dhe përforcuesit. "Kështu që mund të më ndodhë edhe mua që në rast urgjence të mos marr një vend në kujdesin intensiv." Politikanët tani duhet të zgjohen: “Kalimi dhe kthimi midis qeverisë federale dhe kantoneve ka pasoja. Natyrisht jo të gjithë të përfshirët janë të vetëdijshëm se është një çështje jete a vdekjeje”. Për Barrile është e qartë: “Duhet të vijnë masa më të rrepta”.

Deri atëherë, situata në spitale do të përkeqësohet - dhe do të pasojnë triazhe të tjera. Do të bëhet fjalë edhe për personat e pavaksinuar. Sipas anëtarit të bordit të SGI Filipovic, ata përbëjnë 90 për qind të pacientëve të trajtuar me Covid në njësitë e kujdesit intensiv. Por statusi i vaksinimit nuk duhet të luajë një rol në vendimin e triazhit, shpjegon Felix Uhlmann, avokat kushtetues në Universitetin e Cyrihut. “Kjo do të ishte diskriminuese. Faktori i vetëm vendimtar është mundësia afatshkurtër e pacientit për të mbijetuar.”

Mohuesit e koronës janë të huaj ndaj realitetit

A mund t`i padisin mjekët pacientët ose të afërmit e tyre? Uhlmann: “Kjo nuk mund të përjashtohet në rastin e vendimeve të gabuara të gjykimit, por mund të jetë e vështirë në praktikë. Parashikimet komplekse duhet të bëhen nën presion të madh kohor. Unë supozoj se vetëm vendimet e qarta të gabuara shkaktojnë përgjegjësi civile ose penale.

Është shqetësuese që Zvicra tani duhet të diskutojë çështje të tilla. Aq më shqetësues në këtë situatë të pasigurt janë zërat që ende e konsiderojnë një mbingarkesë të sistemit shëndetësor si “jo akute”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat