Kjo është arsyeja pse Omikron është i rrezikshëm pavarësisht simptomave të lehta

Zvicra

Kjo është arsyeja pse Omikron është i rrezikshëm pavarësisht simptomave të lehta

Nga: M.L. Më: 19 dhjetor 2021 Në ora: 14:41
Sipas shkencëtarëve, varianti i virusit Omikron infekton rreth 70 herë më shpejt se Delta.

Fatkeqësi në Londër, bllokim në Holandë: Varianti i ri Omikron rrit numrin e infeksioneve para Krishtlindjeve, shkruan Blick.ch transmeton “Bota sot”.

Në kryeqytetin britanik, Londër, situata po përkeqësohet në mënyrë dramatike. Për shkak të përhapjes së shpejtë të variantit omicron, kryebashkiaku Sadiq Khan shpalli gjendje emergjente dje. Në spitalet e Londrës, personeli tashmë është zhvendosur në njësitë e kujdesit intensiv dhe në dhomat e urgjencës, raporton gazeta "The Guardian". Numri i pacientëve të shtruar me Covid në spital është rritur me një të tretën javën e fundit.

Në të njëjtën kohë, qeveria holandeze vendosi një bllokadë të ashpër të shtunën në mbrëmje. Të gjitha dyqanet me përjashtim të supermarketeve dhe farmacive do të jenë të mbyllura nga sot. Gjithashtu restorantet, baret dhe diskot.

Omikron tashmë është konfirmuar në 80 vende

Nuk është për t'u habitur që situata në Evropë u përkeqësua kaq pak para Krishtlindjeve. Vetëm tre javë pasi u përhap në Afrikën e Jugut, varianti tashmë është konfirmuar në rreth 80 vende. Me Omikron, një variant i koronës po përhapet ndërkombëtarisht, nga i cili as personat e vaksinuar dhe të shëruar nuk kanë mbrojtje optimale.

Me vaksinimin përforcues, niveli i antitrupave kundër infeksionit mund të rritet sërish, por jo në 100 për qind sipas njohurive të mëparshme. Rastet e Omicron tani janë të njohura edhe tek njerëzit që janë vaksinuar tre herë.

Varianti dominues në Zvicër në fillim të vitit?

Task Forca shkencore federale supozon se Omikron do të dominojë shkallën e infeksionit në Zvicër më së largu deri në fillim të vitit. Shifrat e fundit nga kantoni i Gjenevës tregojnë se varianti Corona aktualisht përbën tashmë njëmbëdhjetë për qind të të gjitha mostrave të renditura, shpjegon epidemiologia me bazë në Gjenevë Olivia Keizer në një intervistë për "Tages-Anzeiger".

Në çdo rast, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e klasifikon kërcënimin që paraqet Omikron si të lartë. Arsyeja është përhapja eksponenciale. Nëse gjithnjë e më shumë njerëz infektohen me variantin e ri me këtë ritëm, kjo ka të ngjarë të reflektohet më shpesh në shtrimet në spital.

Prodhuesit e vaksinave si Moderna dhe Biontech / Pfizer po punojnë tashmë për vaksinat kundër variantit Omikron. Megjithatë, ato nuk duhet të jenë të disponueshme deri në pranverën e ardhshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat