Mbi 20 mijë raste të reja dhe 48 të vdekur gjatë vikendit në Zvicër, zbuluesi i Pfizer-it tregon se kur do të përfundoj pandemia CoVID-19

Zvicra

Mbi 20 mijë raste të reja dhe 48 të vdekur gjatë vikendit në Zvicër, zbuluesi i Pfizer-it tregon se kur do të përfundoj pandemia CoVID-19

Nga: M.L. Më: 20 dhjetor 2021 Në ora: 15:09
Testohuni, vaksinohuni, vendosni maskë. Korona ka ndryshuar botën dhe e ka nën kontroll.

Zyra Federale e Shëndetit Publik jep informacione të përditshme për zhvillimin e epidemisë së koronës në Zvicër. Blick vazhdimisht përmbledh shifrat e autoriteteve në treguesin e statistikave, transmeton “Bota sot”.

E hënë, 20 dhjetor: BAG raporton 20 mijë 496 raste të reja me korona gjatë fundjavës

Në 72 orët e fundit, 20,496 infeksione të reja me koronavirus janë raportuar në Zyrën Federale të Shëndetit Publik (FOPH) nga Zvicra dhe Principata e Lihtenshtajnit. Numri i testimeve të kryera është 156 mijë 602. BAG raporton gjithashtu 48 vdekje të reja nga koronavirusi. 226 persona të tjerë u shtruan në spital.

Pandemia nuk do të përfundojë deri në vitin 2024

Varianti Omikron na mban fort nën kontroll. Por ka disa shpresa: Nëse vaksinimet bëhen dhe zbatohen masat, koronavirusi mund të tërhiqet në vitin 2024, sipas krye-shkencëtarit të Pfizer.

Koronavirusi duhet të na mbajë të zënë për ca kohë. Shkencëtari kryesor i Pfizer, Mikael Dolsten (63) tha në një prezantim para investitorëve se ai priste që pandemia të zgjaste deri në vitin 2024.

Megjithatë, virusi do të përhapej në shkallë të ndryshme: Në disa rajone do të vazhdojë të ketë numër të lartë të rasteve në vitet e ardhshme, në zona të tjera, megjithatë, shifrat do të bien aq shumë sa mund të flitet për një situatë endemike. Endemike do të thotë e lokalizuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat