8 vjeçarja gjendet e vdekur në pyll, Policia nuk e përjashton krimin

Zvicra

8 vjeçarja gjendet e vdekur në pyll, Policia nuk e përjashton krimin

Më: 2 shkurt 2022 Në ora: 09:41
Policia po fokusohet gjithashtu në lagjen e re të godinës ngjitur: Këtu po kërkohen dëshmitarë.

Një vajzë e moshës mbi 8 vjeçe u gjet e vdekur në pyllin Könizberg pranë periferisë Bernese të Köniz të martën, shkruan blick.ch, transmeton "Bota sot". Shkaku i vdekjes i paqartë – policia gjithashtu e konsideron një krim.

Të martën në mbrëmje, një vajzë († 8) u gjet e vdekur në Könizbergëald pranë Köniz BE. Këtë e ka bërë të ditur policia kantonale në Bernë të mërkurën.

Sipas autoriteteve, raportimi i një vajze të pajetë në pyllin Könizberg pranë Niederëangen (komuna Köniz) u mor pak pas orës 19:15 të së martës në mbrëmje. Policia dhe një ekip i ambulancës janë përgjigjur. Pavarësisht masave të menjëhershme për ta kthyer në jetë, një mjek konstatoi vajzën të vdekur pak kohë më vonë. Bëhet fjalë për një tetëvjeçare nga kantoni i Bernës. Siç thotë policia kantonale për Blick, bëhet fjalë për një grua zvicerane.

Menjëherë kanë nisur hetimet nën drejtimin e Prokurorisë Publike Rajonale. Aktualisht, nuk mund të përjashtohet as një aksident dhe as një palë e tretë

Asgjë nuk përjashtohet për momentin

Gjatë orëve të mbrëmjes dhe të natës, punonjës të shumtë të policisë së kantonit të Bernës ishin në detyrë, duke përfshirë mjekët ligjorë, një kujdestar qensh, Institutin për Mjekësi Ligjore në Universitetin e Bernës dhe Ekipin e Kujdesit të Kantonit të Bernës.

Sqarimet dhe hetimet janë ende duke vazhduar. Në këtë kuadër, po kërkohen dëshmitarë që kanë bërë vëzhgime të dyshimta ose kanë parë një vajzë nga ora 16:00 deri në 19:15 në lagjen Papillon ose në pyllin ngjitur.

Pylli Könizberg shtrihet midis Niederëangen dhe Köniz në portat e Bernës. Është një kreshtë e pyllëzuar që përdoret nga banorët vendas si zonë rekreative. Ndër të tjera, në pyll ka një park rekreativ.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat