VV në Zvicër dyfishon aktivitetet/ Mobilizohen ta presin kryeministrin shqiptar Albin Kurtin

Zvicra

VV në Zvicër dyfishon aktivitetet/ Mobilizohen ta presin kryeministrin shqiptar Albin Kurtin

Më: 23 maj 2022 Në ora: 09:21
VV në Zvicër

Lëvizja Vetëvendosje në Zvicër ka dyfishuar aktivtet e saj gati në gjtiha kantonet.

Pika e Obersee-St.Gallen prinë për shkak aktivteteve të njëpasnjëshme me mërgimtarët ku aktivistet e saj takohen thuajse cdo javë, njofton gazeta zvcerane Le Canton27.ch

“Sot, patëm dy takime në Rüti dhe Pfäffikon me disa nga aktivistët e Pikës Obersee- St.Gallen. Bisedat tona ishin të orjentuara në situatën aktuale në atdhe, sukseset e Qeverisë Kurti 2 dhe pritjet e organizimit të brendëshëm në Pikën tonë dhe në grupet punusë…” ka thënë për Le Canton27.ch njëri nga aktivistët e VV ne kantonin e St.Galenit Mr Ilmi Cakolli për cështje të sigurisë dhe veteran i UÇK-së

Ne tubuimin e fudnit të VV Pika e Obersee-St.Gallen jane mbledhur Teuta Sadiku- aktiviste nga Presheva, Fatime Greiçevci aktiviste, Musa Dërmaku- aktivist, Gzim Ramizi- aktivist ingjinjer i IT në ETH në Zürich, Naim Avduli -aktivistë e afarist, Argjend Shehu-aktivist afarist etj..

Njëkohesisht aktvistet e VV në bashkëpunim me insitucioet kosovare në Zvicër sidomos me ambasadën dhe konsulatat janë mobilizuar me mërgaten ta presin kryemnistrin Albi Kurit në Zvicër i cli do të qëndrojë për tri ditë rresht.

Pos aktiviteve të tij dipalomatike në Samitin botëror në Davos ai nuk do të kthehet në Prishtinë pa takuar aktivistët e VV dhe mërgimtarët shqiptarë në Zvicër.

Deri tash janë paraparë dy takime me diasporën, një në Bernë dhe tjetra në Cyrih.

Image
VV në Zvicër

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat