I riu nga Kosova rrezikon dëbimin pasi ia shpëtoi jetën serbes në Zvicër

Zvicra

I riu nga Kosova rrezikon dëbimin pasi ia shpëtoi jetën serbes në Zvicër

Më: 20 korrik 2022 Në ora: 17:35
Mexhidi

Një i ri nga Kosova që shpëtoi një grua nga zjarri është gjobitur me mbi 4500 franga. Ai rrezikon deportimin.

Në fund të muajit prill, Mexhidi, e shpëtoi Ivanën nga zjarri në banesën e saj. Një histori aq më e bukur se kjo e fundit është serbe dhe se dy popujt nuk kanë qenë gjithmonë në marrëdhënie të mira.

Kështu shkruan mediumi zviceran 20min.ch, teksa shton se ky gjest heroik bëri që i riu, i vendosur ilegalisht në Gjenevë, të shfaqej në radarin e policisë.

Sipas mediumit, ky i fundit sipas ligjit e ka denoncuar atë pranë organeve kompetente.

“Kështu, më 5 korrik, Mexhidi u dënua me gjobë ditore prej 4500 franga. për qëndrim dhe punë të paligjshme. Në veçanti për shkak të një precedenti, në Bazel. Ai u ankua kundër këtij vendimi gjyqësor. Gjithashtu, dosja e tij i është përcjellë Sekretariatit Shtetëror për Migracionin (SEM). Prandaj i riu rrezikon edhe dëbimin”, thuhet në artikullin e medias nga Zvicra.

“Ligji është i njëjtë për të gjithë,” thërret Ivana. Por më duket skandaloze që një hero që shpëtoi një jetë duhet të dëbohet nga vendi”.

Ajo tregon se Mexhidi nuk e ka menduar se kur t’i vijë në ndihmë, pavarësisht rreziqeve fizike dhe ligjore.

“Zvicra është e pamëshirshme”, vajton kjo banore e Eaux-Vives, e cila synon të bëjë “çdo gjë të mundshme” për të ndihmuar shpëtimtarin e saj. Por tani për tani, Ivana është në errësirë. “Mexhidi duhet të thirret në polici këtë javë”, thotë ajo, raporton 20min.ch.

Nga ana e autoriteteve kantonale, në këtë fazë, Departamenti i Sigurisë, Popullsisë dhe Shëndetit (DSPS) është i kufizuar në rikujtimin e procedurave: “Në përgjithësi, kur Zyra Kantonale e Popullsisë (OCPM ) merr dijeni për një situatë të një personi me banim të paligjshëm, i kërkohet të shqyrtojë situatën.

Nëse paraqitet kërkesa për rregullimin e qëndrimit dhe plotësohen kushtet, kërkesa i paraqitet SEM-it për miratim. Nëse nuk paraqitet asnjë kërkesë ose nëse nuk plotësohen kushtet për dhënien e lejes së qëndrimit, ZKPM-ja lëshon një vendim dëbimi nga Zvicra.

Pozicioni i DSPS-së lë pak shpresë. Nëse politikanët nuk e marrin këtë çështje. Në Francë, një malian pa dokumente, i cili kishte shpëtuar një fëmijë në rrezik të rrëzimit nga një ballkoni, u prit më pas nga presidenti Emmanuel Macron dhe më pas duhej të natyralizohej.

Më afër shtëpisë, në Gjenevë, Sunil, një Bangladesh, i shpëtoi dëbimit pasi Partia Socialiste, anëtare e së cilës ai është, mbështeti mbajtjen e tij në Zvicër.

Në rastin e tij, ZKPM-ja pranoi ta njohë atë si një rast vështirësie. Gjithsesi, sipas një të afërmi, Mexhidi synon të bëjë gjithçka për të marrë të drejtën e qëndrimit në Zvicër, përfundon artikulli i mediumit zviceran.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat