Puçi në Gabon: Qeveria thotë se ‘Situata është nën kontroll’ - Bota Sot
Puçi në Gabon: Qeveria thotë se ‘Situata është nën kontroll’

Afrika

Puçi në Gabon: Qeveria thotë se ‘Situata është nën kontroll’

Më: 7 janar 2019 Në ora: 11:50
Guy-Bertrand Mapangou

Qeveria e Gabonit ka situatën nën kontroll pas tentimit për grushtshtet.

Kështu ka deklaruar zëdhënësi qeveritar, Guy-Bertrand Mapangou për BBC, ku ka treguar se katër rebelët janë arrestuar nga autoritetet ndërsa janë në ndjekje edhe të të pestit.

Disa ushtarë të rinj paralajmëruar se kanë marrë pushtetin në duar për të “rivendosur demorkainë” në shtetin e pasur të naftë i cili drejtohet prej 50 vjetësh nga një familje.

Ushtarët kishin marrë nën kontroll që në orët e hershme të mëngjesit radiostacionin kombëtar ku dhe kishin njoftuar ta kenë marrë pushtetin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...