Oferta e Presidentit të Algjerisë për protestuesit nuk arrin të shuajë zemërimin - Bota Sot
Oferta e Presidentit të Algjerisë për protestuesit nuk arrin të shuajë zemërimin

Afrika

Oferta e Presidentit të Algjerisë për protestuesit nuk arrin të shuajë zemërimin

Më: 4 mars 2019 Në ora: 12:16
Foto

Oferta e Presidentit Algjerian Abdelaziz Bouteflika për një kushtetutë të re dhe një term të ri të shkurtuar deri më tani nuk ka arritur të kënaqë protestuesit, të cilët u përballën me policinë e trazirave brenda natës dhe duan që liderët e tyre të moshës së vjetër të largohen tani, shkruan AP.

Turmat e protestuesve kryesisht të rinj demonstruan në Algjeri të dielën vonë dhe të hënën herët pasi menaxherja e fushatës së Bouteflika formalizoi kandidaturën e presidentit për një mandat të pestë në zgjedhjet e 18 prillit.

Demonstrata u mbajtën edhe në qytete të tjera kundër një mandati tjetër për Bouteflika, i cili mezi është parë në publik që nga një goditje 2013 dhe po përballet me protesta mbi udhëheqjen e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...