Të paktën 10 emigrantë vdiqën pasi barka mbytet në bregut libian - Bota Sot
Të paktën 10 emigrantë vdiqën pasi barka mbytet në bregut libian

Afrika

Të paktën 10 emigrantë vdiqën pasi barka mbytet në bregut libian

Më: 19 mars 2019 Në ora: 12:04
Ilustrim

Të paktën 10 emigrantë vdiqën kur barkë e tyre u mbytën në brigjet e Libisë pranë qytetit perëndimor të Sabratha të martën, tha një zyrtar i sigurisë libiane, shkruan Reuters.

Rreth 17 të tjerë u shpëtuan gjatë operacioneve të ekipeve të shpëtimit.

Bregu perëndimor i Libisë është një pikë kryesore e nisjes për migrantët që ikin nga varfëria dhe luftërat për të arritur Evropën, megjithëse numrat kanë rënë që kur Italia dhe Bashkimi Europian kanë rritur përpjekjet për të mbështetur rolin bregdetar të Libisë.

"Sipas një të mbijetuari nga Sudani, barka po mbante rreth 27 emigrantë të paligjshëm të cilët u nisën nga Zuwarah ,por ne ende po zbulojmë më shumë," tha Dabbashi për Reuters.

"Ne shpëtuam rreth 17 emigrantë të paligjshëm duke përfshirë një grua që të gjithë ishin dërguar në spital".

Emigrantët vinin nga vende të ndryshme sub-Saharia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...