Presidenti nigerian betohet për mandatin e dytë - Bota Sot
Presidenti nigerian betohet për mandatin e dytë

Afrika

Presidenti nigerian betohet për mandatin e dytë

Më: 29 maj 2019 Në ora: 17:00
Muhammadu Buhari

Presidenti nigerian Muhammadu Buhari u betua për një mandat të dytë në detyrë të mërkurën, duke u zotuar edhe njëherë për të trajtuar kërcënimet e sigurisë për të dëmtuar dhe për të çrrënjosur korrupsionin në ekonominë kryesore të Afrikës, shkruan AFP.

Kreu 76-vjeçar, në pushtet që nga viti 2015 dhe rizgjedhur në shkurt, mori betimin e zyrës për një mandat të dytë katërvjeçar në kryeqytetin Abuja.

"Unë betohem solemnisht se do të jem besnik dhe do të jap besnikëri të vërtetë në Republikën Federale të Nigerisë," tha Buhari, veshur me rroba të bardha të thjeshta dhe të qëndisur tradicional. "Unë do të ruaj, mbrohem dhe të mbroj kushtetutën".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...