Papa Françesku fillon fazën tjetër të turneut të tij në Afrikë në Madagaskar

Afrika

Papa Françesku fillon fazën tjetër të turneut të tij në Afrikë në Madagaskar

Më: 7 shtator 2019 Në ora: 18:24
Papa Françesk

Papa Françesku filloi një vizitë të shtunën në Madagaskar, një nga vendet më të varfra në botë, duke denoncuar shfrytëzimin e tepërt të burimeve të tij natyrore dhe duke bërë thirrje që vendi të trajtojë korrupsionin, raporton AFP.

Papa Françesku denoncoi të shtunën prerjet dhe shfrytëzimin e paligjshëm të burimeve natyrore unike të Madagaskarit, ndërsa ai hapi një vizitë te kombi i Oqeanit Indian me një lutje për qeverinë për të luftuar korrupsionin që po shkatërron mjedisin e ishullit dhe duke i mbajtur njerëzit e tij në "varfëri çnjerëzore. "

Papa Françesku i kërkoi Presidentit Andry Rajoelina të sigurojë njerëzit e Madagaskarit me punë dhe burime alternative të ardhurash, në mënyrë që ata të mos detyrohen të presin pemë për të gjetur tokë pjellore, të copëzojnë jetën e egër të ishullit dhe të angazhohen në eksportimin kontrabandë dhe të paligjshëm të florës, faunës dhe mineraleve të ndryshme të saj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat