Demonstruesit mbushin rrugët e Libanit në ditën e tretë të protestave - Bota Sot
Demonstruesit mbushin rrugët e Libanit në ditën e tretë të protestave

Afrika

Demonstruesit mbushin rrugët e Libanit në ditën e tretë të protestave

Më: 19 tetor 2019 Në ora: 17:09
Foto

Mijëra demonstrues u mblodhën në rrugët e Libanit të shtunën për një ditë të tretë të protestave antiqeveritare, duke drejtuar bujë në rritje për një elitë politike që ata e fajësojnë për drejtimin e vendit në pragun ekonomik, shkruan Reuters.

Në Beirut qendror, gjendja shpirtërore ishte e zjarrtë dhe festive me protestuesit e të gjitha moshave duke tundur flamuj dhe duke brohoritur për revolucion jashtë shitësve me pakicë dhe bankave që kishin dyqanet e tyre të shkatërruara nga disa rebelë mashtrues një natë më parë.

Nga jugu në lindje dhe në veri të Libanit, protestuesit marshuan, bllokuan rrugë, dogjën goma për të mbajtur vrullin përkundër personave të armatosur besnikë të lëvizjes shiite myslimane Amal që shfaqeshin me armë të rënda për t'i trembur ata.

Pasdite, këngët patriotike të zjarrta nga altoparlantët në Bejrut dhe fishekzjarret shpërtheu mbi një det të njerëzve duke kërcyer dhe kënduar, duke mbajtur banderola që shkruanin "bashkohen kundër politikanëve të korruptuar".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat