Drejtuesit në Haitit përgatisin tempuj për të sëmurët nga koronavirusi - Bota Sot
Drejtuesit në Haitit përgatisin tempuj për të sëmurët nga koronavirusi

Afrika

Drejtuesit në Haitit përgatisin tempuj për të sëmurët nga koronavirusi

Më: 25 maj 2020 Në ora: 00:28
Foto

Drejtuesit e vudu të Haitit kanë trajnuar priftërinj të fesë Afro-Karaibeve për të konstatuar një ilaç sekret për koronavirusin dhe për të përgatitur dhomat e shenjta të fillimit të tempujve të tyre për të pritur pacientë, raporton Reuters.

Në Haiti, ku shërbimet e kujdesit shëndetësor perëndimor janë të pakta dhe shumë të shtrenjta për shumë njerëz, banorët shpesh mbështeten në ilaçet bimore dhe praktikat rituale të priftit të tyre vudu "houngan" ose priftërisë "mambo".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat