Presidenti vdiq nga Covid-19, shteti afrikan zgjedh udhëheqësin e ri

Afrika

Presidenti vdiq nga Covid-19, shteti afrikan zgjedh udhëheqësin e ri

Më: 18 qershor 2020 Në ora: 06:46
Evariste Ndayishimiye

Presidenti i sapozgjedhur i Burundit, Evariste Ndayishimiye do të betohet të enjten, dy muaj më heerët sesa ishte planifikuar. Ceremonia e shpejtë vjen pasi paraardhësi i tij Pierre Nkurunziza vdiq javën e kaluar nga Covid-19.

Mediat botërore e kanë cilësuar Ndayishimiye është një udhëheqës rebel, siç ishte dhe presidenti i ndjerë.

Ai u mbështet nga paraardhësi i tij dhe u shpall fituesi i zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën në maj të këtij viti, për të cilat opozita tha se ishte e manipuluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat