Osmani në Këshillin e Evropës kërkoi që të pranohet Kosova

Aktuale

Osmani në Këshillin e Evropës kërkoi që të pranohet Kosova

Më: 20 maj 2022 Në ora: 21:23
Bujar Osmani

Sot, kryediplomati i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani ka marrë pjesë në seancën e Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës, në Torino.

Ministri Osmani kërkoi që të pranohet Republika e Kosovës në Këshillin e Evropës.

“Përderisa Këshilli i Evropës përjashtoi vendin (Rusinë) i cili i shkeli vlerat themelore të organizatës, duhet ta mbështesin kërkesën e Kosovës si shtet që i pasqyron gjithë vlerat e kësaj organizate”, tha i pari i Diplomacisë së Maqedonisë së Veriut.

Kosova ka aplikuar që të jetë anëtare e Këshillit të Evropës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat