Dita e gjysmëfinaleve

Basketboll

Dita e gjysmëfinaleve

Më: 13 tetor 2021 Në ora: 11:33
Dita e gjysmëfinaleve

Vlora është qyteti mikpritës i Superkupës Mbarëkombëtare në konkurrencën e femrave.

Ndeshjet gjysmëfinale zhvillohen më 13 Tetor, kurse finalja më 14 Tetor. Skuadrat pjesëmarrëse janë Flamurtari nga Vlora, Penza nga Peja, Partizani nga Tirana dhe Prishtina.

Në përballjen e parë takohen Prishtina dhe Partizani nga Tirana. Bardhekaltret nga Prishtina është fituese të Kupës së Kosovës, ndërsa së fundi ishin finaliste të Superkupës. Ndërkohë, Partizani ishte finalist i Kupës së Federatës së Shqipërisë.

Në sfidën tjetër takohen Penza dhe Flamurtari. Skuadra nga Peja së fundi fitoi Superkupën e Kosovës dhe është kampione e Kosovës, kurse Flamurtari fitoi së fundi fitoi Kupën e Federatës së Shqiptarë dhe është kampion i Shqipërisë.

Finalja zhvillohet të enjten nga ora 19:00. Kjo është hera e parë që organizohet Superkupa Mbarëkombëtare nga Liga Unike, kurse më pas do të fillojë Liga Unike te femrat me tri skuadra nga Kosova dhe tri nga Shqipëria.

Organizimi i Superkupës Mbarëkombëtare ndihmohet nga Federata e Basketbollit e Kosovës, Federata Shqiptare e Basketbollit dhe Klubi i Flamurtarit të Vlorës.

Orari

13 Tetor

16:00 Prishtina-Partizani

19:00 Flamurtari-Penza

14 Tetor

19:00 Finalja

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat