Ylli në finale të Superkupës Mbarëkombëtare

Basketboll

Ylli në finale të Superkupës Mbarëkombëtare

Më: 16 tetor 2021 Në ora: 19:22
Ylli në finale të Superkupës Mbarëkombëtare

Golden Eagle Ylli u kualifikua në finale të Superkupës Mbarëkombëtare, pasi shënoi fitore ndaj Teutës së Durrësit me rezultat 71:89 (16:25, 18:17, 23:24, 14:23).

Skuadra nga Theranda e nisi ndeshjen më mirë, duke qenë në epërsi nga fillimi, ku më e larta në çerekun e parë ishte 14:25, derisa kjo pjesë përfundon 16:25. Durrësakët u rikthyen në periudhën e dytë, për të ngushtuar shifrat në 28:29, por më pas Ylli sërish u shkëput në 30:42, kurse pjesa e parë përfundon me shifrat 34:42.

Ylli nuk u ndal as në pjesën e dytë dhe kishte epërsi konstante, derisa në periodën e tretë, më e larta ishte 48:61, ndërsa rezultati në semafor pas 30 minutash ishte 57:66. Kampionët e Kosovës vazhduan me lojë të mirë në 10 minutat e fundit, derisa epërsia më e lartë ishte 59:78, ndërsa në fund triumfoi me shifrat.

Te Teuta u dalluan Tamas Bruce me 14 pikë e 13 kërcime, Tyler Peterson me 16 pikë dhe Cameron Satterëhite me 20 pikë, kurse te Golden Eagle Ylli u dalluan Gëzim Morina me 27 pikë e shtatë kërcime, Mikaile Tmusiq me 20 pikë, gjashtë kërcime e shtatë asistime dhe Erjon Kastrati me 18 pikë.

Golden Eagle Ylli në finale përballet me fituesin e ndeshjes Vllaznia-Sigal Prishtina, që zhvillohet nga ora 20:30 në Shkodër.

Finalja zhvillohet të dielën nga ora 19:00 në Shkodër.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat