Lavdia e KB Universitetit dhe si Belegu ishte penguar nga politika serbe!

Basketboll

Lavdia e KB Universitetit dhe si Belegu ishte penguar nga politika serbe!

Nga: Kemajl Goca Më: 23 janar 2022 Në ora: 19:37
Erolld Belegu

Universiteti i Prishtinës, është ekipi i parë pas luftës që është paraqitur në ligën ndërkombëtare (Trocal League) në basketboll (femrat) përkatësisht në edicionin 2003-2004.

Liga përbëhej nga ekipet kroate, sllovene, boshnjake, austriake dhe Universiteti nga Kosova.

Universiteti në radhët e veta ka pasur basketbolliste nga Kroacia, por edhe me vendore tregonte forcën, siç ishin në atëkohë kapitenja Elvira Dushku, Doruntina Vuniqi, Teuta Abdullahu, Kimete Haliti, etj.  

Image

KB Universiteti 2003-2004

Një edicion që i la pa fjalë të gjithë në Trocal League! Universiteti shkëlqente, 15 fitore e 5 humbje në pjesën e rregullt të kampionatit, por në Final Four përkatësisht në gjysmëfinale mposhtet (81:64) nga Shibeniku dhe për vend të tretë mundet (87:81) nga Croatia 2006.

Universiteti, për një kohe të shkurtër shënoi rezultate spektakolare, këto rezultate u bën halë në sy për disa dhe filluan edhe pengesat me prapavijë politike.  E veçanta e asaj kohe, pasi u morën vesh që Erolld Belegu të jetë drejtor i marketingut të Trocal League, të quhet ajo ProCredit, ndodhi e papritura dhe vijnë pengesat politike me dirigjim të politikës serbe. 
Kushti ka qenë primitiv i Federatës së Basketbollit të Serbisë: “Largojeni Universitetin, ne marrim pjesë me dy ekipe”! 

Organizatorët ranë pre e këtij kushtit primitiv dhe politikisht e larguan Universitetin nga liga vetëm pse ishte klub nga Republika e Kosovës! Universiteti dhe Belegu u penguan nga politika e çoroditur serbe, duke i ndalur rezultatet fantastike të vashave tona.  Belegu ka qenë anëtar i kryesisë në Universitet në edicionin 2003-2004.

Çfarë ngjau me Universitetin pas largimit nga Trocal League? U larguan të gjithë dhe klubi mbetet në një situatë kaotike! Belegu së bashku me Arben Polloshkën morën klubin për edicionin 2004-2005, duke mos lejuar që të vijë në një situatë të pazakontë pas largimit nga Trocal League.

Belegu emërohet drejtor e Polloshka kryetar, ndërsa Jeton Nixha trajner, duke vazhduar lavdinë me super rezultate në basketbollin e Kosovës. Universiteti është simbol i basketbollit të Kosovës, sot me emrin Prishtina.

Renditja 2003-2004

1. Gospiç (Kroacia)    20    18    2    1590:1338        38
2. Shibenik Jolly JBS (Kroacia)    20    17    3    1540:1266    37
3. Universiteti (Kosova)    20    15    5    1429:1350        35
4. Croatia 2006 (Kroacia)    20    14    6    1364:1251    34
5. Merkur Celje (Sllovenia)    20    12    8    1383:1276    32    
6. Zhelezniçari (Bosnja)    20    11    9    1455:1455        31
7. Postaja Center (Sllovenia)     20    6    14    1136:1486    26
8. Trocal Jedinstvo (Bosnja)    20    6    14    1238:1448    26
9. Jezhica (Sllovenia)    20    4    16    1145:1267    24
10. Gustino Powers (Austria)    20    4    16    1129:1297    24
11. Troglav Livno (Bosnja)    20    1    19    683:851    21

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat