Ngrihet statuja e Kobe dhe Gianna Bryant

Basketboll

Ngrihet statuja e Kobe dhe Gianna Bryant

Më: 27 janar 2022 Në ora: 11:26
Ngrihet statuja e Kobe dhe Gianna Bryant

Dy vite pas tragjedisë që mori jetën e Kobe Bryant dhe vajzës së tij Gianna, një statujë e tyre u ngrit në vendin e rrëzimit të helikopterit, në Calabasas të Kalifornisë, ku humbën jetën edhe 7 persona të tjerë.

Statuja është bërë nga skulptori Dan Medina dhe portretizon Kobe me uniformën e tij të “Lakers” dhe Gianna në njërin krah, e cila gjithashtu ka veshur një uniformë loje ndërsa mban një top basketbolli në ijë. Të dy shikojnë njëri-tjetrin me buzëqeshje.

Medina i tha “NBC Los Angeles” se e vendosi statujën 160 kilogramëshe prej bronzi në majën e një kodre në Calabasas, në orën 4 të mëngjesit të së mërkurës, dhe se marrëveshja është e përkohshme.

Statuja mban mbishkrimin e emrave të “Bryants” dhe shtatë viktimave të tjera të 26 janarit 2020.

Helikopteri ishte nisur për në një turne basketbolli për femra, në të cilin duhej të luante 13-vjeçarja Gianna. Por ajo nuk arriti kurrë në destinacionin e saj, duke u përplasur në kodrat në perëndim të Los Angelos, në një mjegull të dendur.

Zyrtarët federalë të sigurisë së aviacionit më pas vunë në dukje gabimin e pilotit si shkakun e katastrofës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat