Ylli mposht Pejën

Më: 24 prill 2022 Në ora: 19:44

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore ndaj Pejës me rezultat 80:67 (14:8, 26:21, 13:25, 27:13), në xhiron e fundit të Art Motion Superligës së Kosovës në basketboll.

Ylli përfundoi garat e rregullta në pozitën e parë me 22 fitore e gjashtë humbje dhe ka siguruar gjysmëfinalen e “Play-off”-it, kurse pejanët në pozitën e tretë me 18 fitore e dhjetë humbje, ku në “Play-off” do të përballet me Bashkimin.

Pas një fillimi të barabartë, 5:6, vendasit hyn në një seri të suksesshme, duke e fituar çerekun e parë 14:8. Kampionët vazhduan me lojë të mirë, ku në periudhën e dytë e thelluan edhe më shumë epërsinë, në 16 pikë, 40:24, ndërsa pjesa e parë përfundoi 40:29.

Megjithatë, mysafirët nuk u dorëzuan dhe në periodën e tretë dalëngadalë ngushtuan epërsinë dhe arritën të kalojnë në epërsi 53:54. Por, në dhjetë minutat e fundit, Ylli ishte më i mirë, duke triumfuar në fund 80:67.

Te Ylli u dallua Mikaile Tmusiq me 24 pikë e shtatë asistime, kurse te Peja u dallua Courtney Fells me 19 pikë.