Ylli fiton me rezultat të ngushtë në sfidën e parë finale

Basketboll

Ylli fiton me rezultat të ngushtë në sfidën e parë finale

Më: 22 maj 2022 Në ora: 19:47
Ylli fiton me rezultat të ngushtë në sfidën e parë finale

Golden Eagle Ylli ka shënuar fitore ndaj Trepçës me rezultat 63:62 (21:27, 8:10, 16:9, 18:16), në finalen e parë të “Play-off”-it të Art Motion Superligës së Kosovës në basketboll.

Ndeshja e dytë do të zhvillohet të enjten në Mitrovicë, ndërsa kampion shpallet skuadra që arrin tri fitore.

Vendasit e nisën ndeshjen më mirë, me një epërsi prej shtatë pikësh, 13:6, e më pas pesë minutash ishin në epërsi 16:11, megjithatë, nga ky moment mitrovicasit morën lojën në duar, duke rikthyer epërsinë në të mirë të tyre, për të fituar çerekun e parë 21:27.

Periudha e dytë ishte e baraspeshuar, por u karakterizua me shumë gabime nga të dy skuadrat, duke bërë që të shënohen vetëm 18 pikë në këtë dhjetëminutësh, ndërsa pjesa e parë përfundoi 29:37.

Në periodën e tretë therandasit ishin më të mirë, duke shfrytëzuar edhe gabimet në tentimet e mitrovicasve dhe dalëngadalë shkrin epërsinë në vetëm një pikë, 45:46, sa ishte rezultati në semafor pas 30 minutash.

Në çerekun e fundit u zhvillua një lojë shumë interesante dhe dramatike deri në fund. Në këtë pjesë ‘Xehetarët’ kishin epërsi deri në shtatë pikë, 47:54, por Ylli nuk dorëzohet dhe në minutën e fundit barazon shifrat në 60:60, me anë të Erjon Kastratit, e më pas Collins shënon për 60:62, kurse pikët vendimtare i shënon Henrik Sirko me një tre pikësh për 63:62, ndërsa në aksionin e fundit nuk shënuan Purvis dhe Zekiqi për mysafirët.

Te Golden Eagle Ylli u dalluan Dajuan Graf me 13 pikë e dhjetë kërcime dhe Chris Harris me dhjetë pikë e dhjetë kërcime, kurse te Trepça u dallua Andrew Gordon me 16 pikë e 11 kërcime.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat