NBA gati të shfuqizojë rregullin e “një viti”

Basketboll

NBA gati të shfuqizojë rregullin e “një viti”

Më: 20 shtator 2022 Në ora: 19:24
NBA gati të shfuqizojë rregullin e “një viti”

Drejtuesit e NBA-së së shpejti do t’i lejojë basketbollistët e rinj të paraqiten në DRAFT, menjëherë pas shkollës së mesme, gjë e cila ka qenë e ndaluar në 17 vitet e fundit. Në vitin 2005, u prezantua rregulli i një viti, kohëzgjatja që duhej të kalonte midis maturës dhe paraqitjes në DRAFT-in e NBA-s.

Ndryshimi i rregulloreve do të zbatohet duke filluar nga viti 2024. Një ndryshim i tillë vjen pas negociatave mes drejtuesve të Ligës dhe Unionit të basketbollistëve dhe e njëjta do të konfirmohet gjatë miratimit të marrëveshjes së re kolektive në NBA.

Rregulli i “një vit”-it u fut për shkak të paraqitjes së madh të basketbollistëve të rinj në DRAFT-in e NBA-s, në veçanti pas suksesit të Kobi Brajantit dhe LeBron Xhejmsit, të cilët hynë në ligën më të fortë në botë direkt nga bankat e shkollës.

Shumica e adoleshentëve përfunduan në mënyrë jo të famshme dhe kjo është arsyeja pse NBA mori një vendim për të zgjatur hyrjen e talentëve të rinj në NBA, në mënyrë që t’u jepet basketbollistëve të talentuar një mundësi që të marrin më shumë eksperiencë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat