Basketbollisti me një hobi unik – mbledh pasaporta!

Basketboll

Basketbollisti me një hobi unik – mbledh pasaporta!

Më: 30 shtator 2022 Në ora: 10:35
Basketbollisti me një hobi unik – mbledh pasaporta!

Basketbollisti i skuadrës “Filadelfia”-s, Xhoel Embiid, i cili është ndër më të mirët në NBA në vitet e fundit, ka vazhduar të “mbledh” pasaporta të vendeve të ndryshme dhe deri më tani ka arritur në numrin 3.

I lindur në Kamerun, Embiid, pak muaj më parë u bë zyrtarisht shtetas i Francës, për të cilën dëshiron të performojë në Lojërat Olimpike Verore në Paris në vitin 2024, ndërsa prej disa dië më parë është edhe shtetas i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Dhe në këtë proces, djali i tij kishte rolin kyç.

“Djali im është amerikan dhe unë ndihem si në shtëpinë time në Shtetet e Bashkuara dhe i bekuar që jam pjesë e këtij vendi, andaj thashë me vete: Pse jo?”, tha mes terash Embiid.

Basketbollisti me prejardhje nga Kameruni, me nënshtetësi shtesë franceze dhe amerikane, luan në NBA që nga viti 2014, kur u përzgjodh nga “Filaelfia” në “Draft”, fanellën e të cilëve ende e mban.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat