Vazhdojnë provokimet serbe, shfaqin banderolë kundër Kosovës

Basketboll

Vazhdojnë provokimet serbe, shfaqin banderolë kundër Kosovës

Më: 3 shkurt 2023 Në ora: 18:53
Vazhdojnë provokimet serbe

Serbët shfrytëzojnë thuajse çdo ngjarje sportive për të shpalosur banderola dhe bërë thirrje kundër Kosovës.

Përkundër që gjithmonë kanë marrë dënime nga UEFA e FIFA apo organizatat tjera sportive, tifozët serbë vazhdojnë të bëjnë të njëjtin veprim.

Së fundmi një banderolë e tillë ku shihet harta e Kosovës me flamurin e Serbisë është shfaqur edhe në ndeshjen e Euroligës mes skuadrës italiane Milano dhe Cërvena Zvezdës.

Tifozët serbë që ndodheshin mbrapa koshit vendosën ta shpalosnin këtë banderolë dhe për çudi një gjë e tillë qëndroi gjatë gjithë ndeshjes dhe nuk u largua.

Për këtë ka reaguar edhe njohësi për çështje të sigurisë Agim Musliu në rrjetin social Twitter.

“FIBA, ky është provokim serb dhe rus kundër Kosovës dhe sundimit të lojës së ndershme, kundër tolerancës dhe demokracisë.

Duke lejuar këtë flamur në ndehsjet zyrtare të FIBA-s, ju po promovoni ambiciet e tyre.

Ndalojeni këtë”, ka shkruar Musliu në Twitter.

Deri më tani nuk ka pasur ndonjë reagim nga FIBA, por as nga Federata e Basketbollit të Kosovës që nuk ka dërguar ndonjë ankesë në shtëpinë më të madhe të basketbollit botëror.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat