Pankarta e skandalit kundër Kosovës në Berlin! Media e madhe gjermane tregon pse nuk e hoqën   

Basketboll

Pankarta e skandalit kundër Kosovës në Berlin! Media e madhe gjermane tregon pse nuk e hoqën   

Nga: K.Goca Më: 6 prill 2024 Në ora: 13:59
Pankarta e turpit në Berlin

Tifozët famëkeq të Partizanit të Beogradit, shpalosën pankartën kundër Republikës së Kosovës, në ndeshjen me ekipin e basketbollit gjerman Alba. 

“Në ndeshjen e fundit në Berlin (në shtëpi) të Euroligës këtë sezon, tifozët mysafirë publikuan një pankartë skandali përpara bllokut të tyre. Mbishkrimi: “Kosova është Serbi” 

Republika e Kosovës është shtet i pavarur që nga viti 2008, por nuk njihet nga Serbia.

Në shtator të vitit të kaluar pati edhe përleshje të armatosur kur serbët hynë në një fshat të Kosovës me automjete ushtarake. Disa njerëz vdiqën dhe, falë përpjekjeve ndërkombëtare, konflikti mezi u parandalua”, shkruan media gjermane e madhe gjermane.

“‘Kosova është Serbi’”, pse u shfaq kjo pankartë në ndeshjen e Albës?

Dhe tani kjo pankartë ishte në një ngjarje sportive në kryeqytetin gjerman!

Megjithatë, pankarta qëndroi deri në fund të ndeshjes, të cilën mysafirët e fituan 94:83.

BILD mësoi: Pas koordinimit mes policisë së Berlinit dhe shërbimit të sigurisë së sallës, operatorit të arenës, Euroligës dhe

Alba, u vendos që të mos hiqej me forcë pankarta për të mos ndezur më tej turmën agresive të tifozëve udhëtues.

Eksperti i Ballkanit Jakov Devçiç, kreu i zyrës së jashtme Serbi/Mali i Zi i Fondacionit Konrad Adenauer, i lidhur me CDU, shpjegon për SPORT BILD kontekstin e përgjithshëm:

Në Serbi, sporti luan një rol të rëndësishëm shoqëror.

Skena e ultrasve dhe huliganëve serbë është e dominuar nga politika nacionaliste dhe e djathta. Disa grupe ultras u bënë veçanërisht të famshëm gjatë luftërave ballkanike në vitet e 90-ta.

Në kohë të vështira ekonomikisht dhe politikisht, ata siguruan identitet, veçanërisht për të rinjtë.

Ato u përdorën për të përhapur nacionalizmin. Kjo jehonë edhe sot. Ndryshe nga Italia, për shembull, ku disa grupe huliganësh janë plot me të majtë radikalë”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat